Rogalski, DM BOŚ: Komunikat Fedu okazał się jastrzębi

– W zeszłym tygodniu mieliśmy posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej i to spotkanie zaskoczyło rynki finansowe. Komunikat, który poznaliśmy okazał się bardziej jastrzębi. Zostały uwypuklone tematy inflacji. Sam Kevin Warsh powiedział, że kwestia obrony celu inflacyjnego pozostaje kluczowa. Przestawiły się oczekiwania co do możliwych ruchów Fedu na jesieni. Ta pierwsza ewentualna podwyżka może mieć miejsce nawet we wrześniu, a druga w grudniu. Efektem tego jest mocniejszy dolar względem wielu walut – powiedział Marek Rogalski, główny analityk rynkowy DM BOŚ w cotygodniowym komentarzu dla ISBnews.TV.

Odbiło się to na złotym. Para dolar-złoty poszła w górę do poziomu 3,73 zł. Złoty nie osłabił się jedynie do dolara, ale także do innych walut. Para euro-złoty jest w okolicy 4,26 zł. Rynek zaczyna obawiać się skutków podwyżek stóp procentowych przez Fed. Analityk podkreślił, że do września jest jeszcze kilka miesięcy i, aby Fed wykonał jakieś działania, muszą iść za tym dane. Obecne osłabienie złotego wcale nie musi być trwałe.