Kościński: możliwe rozłożenie na raty, przesunięcie terminu i umorzenie podatku

Rząd tworzy specjalny fundusz do przeciwdziałania skutkom COViD, który będzie zasilany ze środków budżetowych i funduszy celowych. Środki z tego funduszu mają trafiać do m.in. Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,czy na inwestycje realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) – poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Zapis, dotyczący powołania tego funduszu ma znaleźć się w projekcie specustawy tzw. tarczy antykryzysowej, obejmującej pakiet działań osłonowych dla przedsiębiorców.

– Powstaje specjalny fundusz przeciwdziałania skutkom COViD. Ma on bardzo otwarty charakter. Możliwe będzie zasilenie go z budżetu państwa, jak i różnych innych funduszy celowych, które dysponują obecnie wolnymi środkami, jak również z obligacji Skarbu Państwa oraz środkami z obligacji, emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystko po to, aby zapewnić jak największą płynność budżetu – powiedział Kościński na konferencji prasowej.

Środki zgromadzone z Funduszu będą mogły – jak powiedział  minister – wspierać różne instrumenty, związane ze zwalczaniem skutków COViD. Zasilą one m.in. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz inne podmioty, wykonujące zadania związane ze zwalczaniem COViD.

„Fundusz będzie mógł również realizować programy rządowe, realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju w zakresie wsparcia przedsiębiorców – zarówno kapitałowe jak i w formie różnych instrumentów finansowych. Może również realizować te zadania, które będą realizowane  jako V filar (inwestycje publiczne) – infrastrukturę, służbę zdrowia, nowe technologie i inne” – zaznaczył.

Tarcza Antykryzysowa to program działań osłonowych dla pracowników; jej wartość szacowano na 212 mld zł. Zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

Na tarczę antykryzysową ma składać się pięć filarów:

  • Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł;
  • Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;
  • Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł;
  • Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł;
  • Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

Planowane w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej rozwiązania zakładają, że firmy będą mogły występować  z wnioskiem o rozłożenie na raty, przesunięcie terminu, a nawet umorzenie należności podatkowych, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

– Przygotujemy wniosek, który znajdzie się na jednej, dedykowanej stronie, ograniczymy biurokrację i usprawnimy proces składania i rozpatrywania wniosków. Wnioski będą automatycznie przekierowywane do poszczególnych urzędów skarbowych – powiedział Kościński.

Zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.

Zmiany z PIT, CIT i VAT 

„W kwestii rozliczeń PIT nie będzie żadnych sankcji jeżeli ktoś zrobi to po terminie – do końca maja. Jeżeli chodzi o firmy zatrudniające pracowników  – przesuwamy płatności zaliczek o trzy miesiące. Więc płatności za marzec, kwiecień i mają będą przesunięte na 20 lipca” – powiedział minister.

Rząd chce, by projekt został rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 27 marca br.  w trybie częściowo zdalnym.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wcześniej, że nawet jeżeli specustawa zostałaby przyjęta w ciągu jednego czy dwóch tygodni ma obowiązywać od 1 kwietnia.