Jerzy Kwieciński, Bank Pekao: Spowolnienie gospodarcze to szansa dla polskich firm i Banku Pekao

 – Bank Pekao SA jest największym bankiem uniwersalnym w kraju. Drugim pod względem digitalizacji, ale pierwszym pod względem korporacyjnym. To oznacza, że w największym stopniu współpracujemy ze średnimi i dużymi firmami w Polsce. Wspieramy te firmy nie tylko w bieżącej działalności, ale też w realizacji inwestycji – mówi Jerzy Kwieciński wiceprezes Banku Pekao SA w rozmowie z ISBnews.TV.

Inwestycje realizowane są w większości przez sektor prywatny przy współudziale sekatora bankowego.

– W ostatnich 10 latach Bank Pekao SA uczestniczył w realizacji inwestycji w infrastrukturę biznesową na kwotę około 100 mld złotych. Inwestycje publiczne to około 40 mld złotych – dodaje Jerzy Kwieciński.

Polska gospodarka korzysta na zawirowaniach typu pandemia czy kryzys energetyczny.

– Nadchodzące spowolnienie gospodarcze będzie dla nas sporym wyzwaniem. Firmy muszą przygotować się na trudne czasy. Część inwestycji będzie wstrzymanych, ale pojawią się nowe o charakterze acyklicznym. Na pewno pojawia się inwestycje w sektorze energii. One będą realizowane niezależnie od spowolnienia gospodarczego. Nasz bank chce w tych przedsięwzięciach uczestniczyć – mówi wiceprezes Banku Pekao SA.

Po zakończeniu wojny w Ukrainie pojawią się nowe możliwości inwestycji.

– Odbudowa Ukrainy będzie wielką szansą dla naszej gospodarki, polskich firm, naszego sektora bankowego i Banku Pekao SA – dodaje Kwieciński.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

przygotował: Arkadiusz Ekiert        video: Borys Skrzyński