January Ciszewski, JR Holding o planach i nowych inwestycjach

Z Januarym Ciszewskim, głównym akcjonariuszem i prezesem JR Holding rozmawialiśmy o planach spółki, planowanych inwestycjach i przejściu z rynku NewConnect na parkiet główny GPW.

W rozmowie także o:

  • ocenie koniunktury giełdowej i giełdy jako miejsca pozyskiwania kapitału i budowy wartości firmy
  • czy rynek NewConnect nadal spełnia zadanie jako rynek dla innowacyjnych projektów w obliczu ekspansji chociażby crowdfundingu?
  • jakie branże interesują Januarego Ciszewskiego i JR Holding pod kątem największego potencjału rozwoju i docelowego wprowadzania projektów inwestycyjnych na giełdę?
  • komentarz do sytuacji na rynku fotowoltaiki i rozwoju Columbusa
  • jakie są plany wobec KBJ?
  • na jakim etapie rozwoju jest branża gamingowa?
  • na jakie inne branże zwraca uwagę strategicznie?
  • Kto z portfela ma potencjał na jednorożca?

Jak długo potrwa hossa na GPW?

Hossa na warszawskiej giełdzie potrwa jeszcze kilkanaście miesięcy, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV główny akcjonariusz i prezes JR Holding January Ciszewski. Zaznaczył, że JR Holding ma długoterminowy horyzont strategiczny.

„Wśród spółek średnich i małych jesteśmy na etapie korekty. Duży kapitał wchodzi głównie w WIG20. Dlatego indeks WIG generuje ostatnio rekordy. Co do przyszłych 2 lat, uważam, że czeka nas jeszcze kilkanaście miesięcy hossy. A – jak to zwykle bywa – po hossie będzie tąpniecie. Wydaje mi się, że duże – i będziemy mieli bessę” – ocenił Ciszewski w rozmowie z ISBnews.TV.

„My patrzymy długoterminowo. Dla nas, czy jest bessa, czy jest hossa, tak naprawdę – w strategii długoterminowej – nie ma znaczenia. Ja zawsze powtarzam, że jak jest bessa – dobrze, będziemy taniej kupować. Jak jest hossa – coś nam się uda w dobrych kwotach sprzedać. Trzeba po prostu być przygotowanym na każdą sytuację. Rynek giełdowy to rynek cykliczny. Przykład inwestycji Warrena Buffeta, który cierpliwie robi swoje, pokazuje, że jego aktywa w każdym cyklu wzrastają” – dodał prezes.

Zaznaczył, że przede wszystkim koncentruje się na rozwoju poprzez nowe inwestycje z naciskiem na dywersyfikację portfela.

„Dlatego, że chcemy aby inwestorzy, którzy chcą zainwestować w JR Holding, mieli przełożenie na branże rozwijające się ponadprzeciętnie, na branże wysokich technologii, ale przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka, poprzez właśnie dywersyfikację” – powiedział Ciszewski.

Rynek NewConnect dojrzewa 

NewConnect wrócił do swoich pierwotnych założeń rynku dla innowacyjnych projektów, został wyczyszczony ze słabych biznesów i jego rozwój idzie obecnie w dobrym kierunku, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV główny akcjonariusz i prezes JR Holding January Ciszewski.

„New Connect pokazał swoje nowe oblicze w czasie pandemii. Wydaje mi się, że New Connect wraca do założeń z czasu, kiedy był tworzony. Dlatego, że pojawiło się na New Connect bardzo dużo spółek gamingowych, bardzo dużo spółek innowacyjnych, technologicznych. W efekcie rynek spełnił założenia początkowe” – powiedział Ciszewski w rozmowie z ISBnews.TV.

Dodał, że w jego opinii, rynek New Connect dojrzewa.

„Dużo spółek, którym się biznes nie udał, które 'przepaliły’ pieniądze akcjonariuszy, albo zeszło, albo zostało przejęte. Mamy w tym udział – jesteśmy w trakcie nadania drugiego życia wielu emitentom z NC. Moim zdaniem, ten rynek się znacznie wyczyścił i wydaje mi się, że teraz idzie w dobrym kierunku” – zaznaczył prezes.

Wskazał ponadto, że wzrastają obroty również na NC.

„Nawet już nie mówię o zeszłorocznych obrotach rekordowych, które wyniosły prawie 15 mld zł, czyli tyle, ile do tej pory w poprzednich latach sumarycznie wygenerował New Connect. Także idziemy w dobrym kierunku” – podsumował Ciszewski.

W jakim kierunku zmierza branża gamingowa?

Zdaniem Ciszewskiego branża gamingowa dojrzewa i wchodzi w fazę konsolidacji. „Po gamingowej euforii, nastąpiła czkawka. Wiemy, z jakiego powodu. Ale ja nie widzę zagrożeń, żeby to był odwrót od branży gamingowej, wręcz bym powiedział, że teraz dopiero inwestorzy podchodzą do inwestycji w spółki gamingowe już z mniejszymi emocjami” – powiedział ISBnews.TV Ciszewski.

„Tak, jak kiedyś była hossa internetowa, tak u nas była hossa gamingowa. Uważam, że rynek gamingowy obecnie dojrzewa i konsoliduje się. Widać, że są pierwsze przejęcia. Po prostu, rynek wchodzi w następną fazę rozwoju. Perspektywy tej branży uważam, że są i będą dobre” – stwierdził prezes.

JR Holding ASI S.A. to notowana od 2012 r. na rynku NewConnect spółka, koncentrująca się na działalności inwestycyjnej i zaangażowaniu w firmy z branż: cyfrowego biznesu, odnawialnych źródeł energii, gier komputerowych, medycznej, biotechnologicznej i nowoczesnych mediów. Zgodnie ze strategią, firma zamierza osiągnąć do końca 2022 r. wartość aktywów w portfelu inwestycyjnym na poziomie 3 mld zł, rozpocząć pierwsze inwestycje w spółki zagraniczne i globalne, a także, w latach 2021-2022, zainwestować 200-500 mln zł m.in. w projekty z obszaru digital business. Spółka rozpoczęła proces przenoszenia notowań z NewConnect na główny rynek GPW.

Rozmowa odbyła się podczas XIII Europejskiego Kongresu w Katowicach. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Polecamy nasze podcasty