Inglot, Personnel Service: Sztuczna inteligencja przejmuje rynek pracy

– Wiele osób mówi, że stanowisko, na którym pracowali, już nie istnieje, ponieważ przejęła je sztuczna inteligencja. Na ten moment zachodzące zmiany nie są ilościowo przeciążające dla gospodarki i rynku pracy, natomiast są już zauważalne – powiedział powiedział Krzysztof Inglot, ekspert od rynku pracy Personnel Service, w rozmowie z ISBnews.TV. 

Według najnowszego Barometru Polskiego Rynku Pracy, 57% ankietowanych firm zaznaczyło, że automatyzacja przyczyni się do redukcji etatów. Natomiast 70% przedsiębiorstw wskazało, że są gotowe do jej wdrażania, a jeszcze trzy lata temu było to ok. 25%.

– Na podstawie danych, które znamy, przypuszczaliśmy, że sztuczna inteligencja będzie wypierała jedynie rutynowe i powtarzalne czynności. Teraz jednak widzimy, że zaczęła tworzyć kreatywne projekty: scenariusze, wiersze, obrazy – dodał.

Jego zdaniem zmiany, które obecnie zachodzą na rynku pracy, będą wymagały od pracowników wyspecjalizowania się w konkretnej, wąskiej niszy, bądź całkowitego przebranżowienia.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud