Giełdy pod wpływem pandemii. Akcje Allegro zagrożeniem dla WIG20?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, groźba kolejnych lockdownów w związku z SARS-CoV-2 i związanych z tym problemów gospodarczych powodują, że na rynkach, także na warszawskim parkiecie, będzie utrzymywała się spora zmienność – ocenił Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji CMC Markets (Polska) w rozmowie z ISBnews.TV.

Ostatnie sesje na giełdach pokazały, że inwestorzy ponownie zaczęli obawiają się lockdownu. Duże znaczenie miały zapewnienia poszczególnych rządów, że do ponownego zamknięcia gospodarek nie dojdzie i inwestorzy w to uwierzyli. Teraz okazuje się, że jednak poszczególne kraje wprowadzają duże ograniczenia. Dochodzi do wzrostu liczby zachorowań na SARS-CoV-2 a to zmusza do podejmowania konkretnych działań.

– Stąd tak duże spadki na giełdach, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. I to będzie miało kluczowe znaczenie w najbliższych dniach – dodał ekspert.

Jego zdaniem, trzeba zwrócić uwagę na Stany Zjednoczone, bo w Polsce oczywiście problem jest poważny, ale rynkami rządzą giełdy amerykańskie.

– Na polskim rynku wpływ na notowania WIG20 miał debiut Allegro. W indeksie WIG20 2,5 proc. spadek z czwartku (15.10. 2020 r.) byłby jeszcze mocniejszy, gdyby nie akcje Allegro. Trzeba pamiętać, ze inwestorzy instytucjonalni utrzymują w portfelach tę spółkę i dodatkowo jest na nią jeszcze duży popyt – powiedział.

Po tych niemal 100 proc. wzrostach na akcjach Allegro – zdaniem analityka – dojdzie do realizacji zysków i fali wyprzedaży, a to z kolei będzie miało negatywny wpływ na WIG20.

– Zaskoczył mnie aż tak duży sukces debiutu Allegro, ale widzę związane z tym ryzyka. Niewątpliwie spółka przyciągnęła inwestorów zagranicznych na GPW, niemniej jednak, tak duży wpływ na indeks WIG20 jest nieco niebezpieczny – podsumował.

Polecamy nasz kanał na SoundCloud