Dietl, GPW: nowy produkt inwestycyjny wspólnie z KGHM czeka na regulacje unijne

Częścią naszego projektu private market jest cyfryzacja całego obiegu giełdowego, czyli z jednej strony będziemy mieli emitowane tokeny, które będzie można łatwo nabywać za pośrednictwem smartfonów, a z drugiej strony przez wykorzystanie technologii blockchain będą natychmiast rejestrowane w systemie i nie będzie wątpliwości co do ich posiadacza – mówił Marek Dietl, prezes GPW w rozmowie z ISBnews.TV podczas Kongresu 590.

– To wpisuje w pakiet regulacji, które będą uchwalone na poziomie Unii Europejskiej, czyli digital finance package, który mówi o tym, że rozwiązania będą mogły być stosowane bez dodatkowych licencji. Na bazie tych regulacji chcielibyśmy zaoferować tokeny na srebrno. Z jednej strony KGHM będzie utrzymywał magazyn srebra, to będzie inwestycja w fizyczne srebro, będzie można pojechać do magazynu i je odebrać w formie sztabek a z drugiej strony zawieranie transakcji będzie bardzo proste za pośrednictwem technologii blockchain – wyjaśnił prezes GPW.

– Jesteśmy już właściwie gotowi, czekamy tylko na regulacje unijne – dodał.

O planach przygotowania produktów inwestycyjnych na cenie srebra wspólnie z warszawską giełda mówił na początku września prezes KGHM Marcin Chludziński. – Będziemy produkowali srebro inwestycyjne dla Polaków, dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra. W ciągu najbliższych 24 miesięcy chcemy to przygotować – powiedział Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM w Karpaczu.

Polecamy nasze podcasty