Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski: Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, który nakreśli TSUE

– Portfel kredytów w obcych walutach w tym we frankach szwajcarskich jest w ING Banku Śląskim w porównaniu z innymi bankami mikroskopijny. Poziom rezerwowania tego portfela mamy bardzo wysoki. Bezpośredniego zagrożenia negatywnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma – mówił podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prezes ING Bank Śląski Brunon Bartkiewicz w rozmowie z ISBnews.TV.

Pośrednie skutki wyroku TSUE

– Martwi mnie przedłużenie okresu niepewności i niestabilności. Aby ten obszar niepewności ograniczyć potrzebne są regulacje prawne. Nie godzę się też na domaganie się przy pomocy wyroków sądowych czegoś co ja postrzegam jako niesprawiedliwość, czyli nadmiernego bogacenia się kosztem innych podmiotów rynkowych – dodaje Brunon Bartkiewicz.

Polityka kredytów mieszkaniowych.

– Powinniśmy wykluczyć myślenie o banku jako czymś złym. Mamy do czynienia z zaburzeniem postrzegania zjawisk ekonomicznych.  Powinniśmy nad tym pracować – mówi prezes ING Bank Śląski.

Aspekt społeczny rynku mieszkaniowego.

– Jest pytanie, jak sprawić by duża rzesza społeczeństwa miała zaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Społeczeństwo nie funkcjonuje najlepiej, jeżeli mamy niedobór miejsc do mieszkania – tłumaczy prezes Bartkiewicz.

Kredyty powinny być w miarę tanie.

– Tani kredyt, to długi kredyt, zaciągnięty na długi czas. To jest powód zdominowania kredytów ze zmienną stopą procentową. Na rynku polskim powinna być bardziej zbilansowana sytuacja. W pierwszym okresie, po zakupie domu czy mieszkania kredyt powinien być czasowo ze stałą stopą. Nawet do 10 lat.