Blichewicz, Grupa Assay: To nie jest dobry czas na zakładanie biznesu

 – Ponad połowa dorosłych Polaków uważa, że dziś to nie jest dobry czas na założenie biznesu. Składa się na to kilka aspektów– mówi Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay dla ISBnews.TV.

– Po pierwsze przestrzeń legislacyjna, gdzie mamy spore zamieszanie. Z drugiej strony mamy trudną sytuację geopolityczną, czyli o ile z Covidem już się oswoiliśmy to z wojną w Ukrainie jeszcze nie. Do tego dochodzą czynniki ekonomiczne jak na przykład wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe – uważa prezes Blichewicz.

Około 30% przedsiębiorców myśli o zamknięciu swojej firmy.

– Dotyczy to w dużej mierze mikroprzedsiębiorstw. Zmiany, które wprowadza Polski Ład nie zachęcają do działalności firm jednoosobowych – dodaje Blichewicz.

Około 20% przedsiębiorców myśli o sprzedaniu swojej firmy.

– Przedsiębiorcy w obawie przed spadkiem dochodów planują zbyć swoje aktywa. Dotyczy to szczególnie osób po 50 roku życia bez dobrze zaplanowanej sukcesji – stwierdza prezes Grupy Assay.

Z badan wynika, że spora liczba osób rozważa rezygnację z własnego biznesu na rzecz etatu.

– To się wiąże z tym, że chcemy zdjąć z siebie część odpowiedzialności za rosnące koszty biznesu. Zatrudnienie na etacie daje nam w tej chwili większy komfort i coraz bardziej zbliżone korzyści finansowe – dodaje Łukasz Blichewicz.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud