UDT nie dopuścił do eksploatacji ani jednej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego fot. Borys Skrzyński

Obecnie nie ma zarejestrowanych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, dlatego że rozporządzenie do ustawy o paliwach alternatywnych weszło w życie w lipcu br. To nowy obszar działania UDT, ale mamy już wyszkolonych inspektorów i odpowiedni sprzęt, aby przeprowadzać badania dopuszczające stacje ładowania do eksploatacji. Czekamy na zgłoszenia – mówi ISBnews.tv Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.

– Cała idea, aby UDT zajął się tym zagadnieniem polega na tym, aby stworzyć wszystkim graczom równe szanse na rynku. Bardzo istotne jest dopasowanie punktów ładowania do warunków przyłączeniowych jakie oferowane są przez spółki dystrybucyjne. Chodzi o to żeby nie było sytuacji, że stacja ładowania umożliwia większy pobór energii niż warunki przyłączeniowe określone przez spółki – dodaje.

Andrzej Ziółkowski podkreśla, że klienci oczekują możliwości szybkiego ładowania samochodu elektrycznego. Czas ma być porównywalny do tankowania paliwa na stacji benzynowej. W związku z tym moce punktów ładowania są i będą coraz większe, co oznacza, że muszą być bezpieczne.

Foto/wideo:Borys Skrzyński

Rozwój szeroko rozumianej elektromobilności był tematem Kongresu Nowej Mobilności, który odbył się w Lublinie 9-10 września br. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.