Kiedy Polska będzie miała swój pierwszy samochód elektryczny?

Rozwój elektromobilności to przede wszystkim proces promocji technologii, które pozwalają połączyć kilka aspektów: korzyści dla środowiska, kwestie zdrowotne i opłacalność ekonomiczna.  Widzimy, że cały świat przestawia się na produkcję samochodów elektrycznych. Obecnie usunięta została największa bariera rozwoju elektromobilności, czyli dostępność samochodów elektrycznych – mówi ISBnews.tv Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, w kuluarach Kongresu Nowej Mobilności, który odbył się w Lublinie 9-10 września br.

– W momencie kiedy pojawia się większa skala produkcji tych pojazdów, ograniczane są koszty ich produkcji, szczególnie koszty baterii litowo-jonowych. W związku z tym można oczekiwać, że w 2022 roku zakup małych miejskich samochodów elektrycznych będzie bardziej opłacalny niż samochodów spalinowych. Taki trend obserwujemy i dlatego został on uwzględniony w „Planie rozwoju elektromobilności”, który rząd przyjął w marcu 2017 roku. Lata 2017-2018 były poświęcone na stworzenie ram prawnych. Lata 2019-2020 to czas na projekty pilotażowe i budowę infrastruktury po to, aby upowszechnienie pojazdów elektrycznych miało miejsce w następnym, trzecim etapie od 2020 roku – dodaje wiceminister środowiska.

A kiedy Polska będzie miała swój własny samochód elektryczny? Polecamy materiał wideo.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Ministerstwo Środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej pracuje nad tym żeby pomóc samorządom odnaleźć się w tej rewolucji. Powstają strategie rozwoju elektromobilności na poziomie samorządowym. Już 200 gmin i miast jest zainteresowanych stworzeniem takich planów a NFOŚiGW będzie dofinansowywał ich przygotowanie.

– Oczywiście pierwszym etapem jest rozwój transportu publicznego. Największe przetargi na autobusy elektryczne rozstrzygają się na naszych oczach m.in. w Warszawie na 100 autobusów. Ale to także korzyści przemysłowe dlatego, że Polska jest obecnie największym producentem i eksportem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej – podsumowuje wiceminister.

Rozwój szeroko rozumianej elektromobilności był tematem Kongresu Nowej Mobilności, który odbył się w Lublinie 9-10 września br. Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.