MDBA oferuje Polsce rakiety CAMM do programu Narew (obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa krótkiego zasięgu). Oferujemy Polsce również pociski Brimstone to broń precyzyjna, używana obecnie przez Royal Air Force w operacjach w Syrii i Iraku. Jeśli Polska zdecyduje się na samoloty wielozadaniowe F-35 to pociski ASRAAM będą na nich zainstalowane – mówi ISBnews.TV Jan Grabowski, dyrektor MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MBDA przedstawiło uzbrojenie dla samolotu bojowego 5. generacji, czyli wybranego przez polski resort obrony w programie Harpia myśliwca F-35: pociski rakietowe Meteor, SPEAR i ASRAAM. 

MBDA to europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Klientami MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych zostało już ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie. Jednocześnie prowadzi prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.