– Po konsultacjach międzyresortowych, Ministerstwo Energii przedłożyło ustawę, która uruchamia w drugiej połowie roku kolejne aukcje na odnawialne źródła energii. Jesteśmy również po wstępnych konsultacjach i na jesień będziemy gotowi z dużą nowelizacją, która porządkuje pewne kwestie środowiskowe, głównie uzupełniamy ten projekt o biogazownie – mówi ISBnews.TV Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

– To są te rozwiązania, które były w zeszłym roku składane, przy procedowaniu zeszłorocznej ustawy. Wówczas ustaliliśmy ze środowiskiem, że wszystkie uwagi i sugestie, które uważaliśmy za zasadne, włożymy do tegorocznej nowelizacji, aby nie blokować aukcji z zeszłego roku – podkreślił wiceminister.

Wiceminister wyjaśnił, że duża nowelizacja będzie uwzględniła wspomniane kwestia jak i wszelkie inne niuanse, które przeszkadzają inwestycjom w odnawialne źródła energii, a dotyczące tego, że ciągle zmieniają się technologie, związane z odnawialnymi źródłami. Szczególności jeżeli chodzi o wiatraki w Polsce.

– Kończymy konsultacje pewnych wytycznych dotyczących inwestycji uruchamianych w przyszłym roku. Jest to inwestycja związana z wiatrakami na Bałtyku. To duże, wieloletnie, przedsięwzięcie. Inwestycja, która są mocno  związane z naszym systemem energetycznym i zaprojektowane jako bardzo istotny segment w polskiej energetyce do 2040 roku – podkreślił wiceminister energii.

Dodał, że obok inwestycji w wiatraki, przewidywane jest wzmocnienie inwestycji w fotowoltaikę. – W tym roku Polska Grupa Górnicza planuje na jesień, unieruchomić na hałdach pogórniczych stosowne inwestycje – mówił.