Tak się zbroi świat. Nowoczesny sprzęt wojskowy, nowinki technologiczne

XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2019 przeszedł do historii. Wystawa zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. W tym roku narodową wystawę miały Stany Zjednoczone. Zaprezentowało się 65 firm i była to największa obecność amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w historii MSPO.

Dla miłośników militariów prezentujemy krótkie podsumowanie i zestawienie najciekawszych materiałów wideo nagranych podczas XXVII MSPO w Kielcach

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Pociski SkayCeptor w programie „Wisła” i „Narew”

Firma Raytheon oferuje Polsce wersję pocisku SkayCeptor bez silnika startowego (boostera), aby spełnić jej wymogi dotyczące systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” i średniego zasięgu „Wisła”.  O szczegółach Peter Bata, wiceprezes Raytheon

PGZ:  Sztandarowym produktem eksportowym będzie Borsuk

Na temat planów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisanych umów, produkcji eksportowej i ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli rozmawialiśmy z Witoldem Słowikiem, prezesem PGZ.

Grupa WB chce rozszerzyć licencyjną produkcję dla US Army

Z Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB ujawnił jakie ma plany związane z amerykańską spółką córką w sprawie licencyjnej produkcji dla US Army. Na polskim rynku Grupa WB chce rozwijać radiostacje oraz rodzinę bezzałogowców, głównie systemów uderzeniowych, czyli krążącą amunicję z rodziny WARMATE.

WB Group inwestuje w nowe technologie, rozwija produkcję dronów uderzeniowych

Z Piotrem Wojciechowskim, prezes Grupy WB rozmawialiśmy też o planach rozwoju rodziny bezzałogowców, głównie systemów uderzeniowych, czyli krążącą amunicję z rodziny WARMATE. Firma liczymy też, że w przyszłym roku zakończy się badanie kwalifikacyjne radiostacji Tytan i zostanie ona wprowadzona do uzbrojenia.

PZL Świdnik (Leonardo) zmodernizuje śmigłowiec Sokół

Grupa Leonardo, za pośrednictwem swojego przemysłowego filaru w polskim sektorze śmigłowcowym, spółki PZL-Świdnik, oraz Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z polskim przemysłem lotniczym i ośrodkami B+R zaprezentowały koncepcję nowej generacji wielozadaniowego śmigłowca wojskowego opartego na dobrze znanej platformie W-3 Sokół. O szczegółach Marco Lupo, prezes Leonardo.

Polska firma jedynym certyfikowanym producentem trotylu na świecie

Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach podsumowano amerykańsko-polską współpracę w ramach specjalnego programu MK 84 sił dla powietrznych Stanów Zjednoczonych. Firmie Nitro-Chem udało się dostarczyć 20 tys. ton trotylu dla amerykańskich sił powietrznych. Wartość kontraktu opiewała na 100 mln USD. Bydgoski Nitro-Chem stał się największym eksporterem spośród firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. O planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Krzysztofem Kozłowskim.

Rakiety CAMM dla polskich sił zbrojnych

MDBA oferuje Polsce rakiety CAMM do programu Narew (obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa krótkiego zasięgu). Oferujemy Polsce również pociski Brimstone to broń precyzyjna, używana obecnie przez Royal Air Force w operacjach w Syrii i Iraku. Jeśli Polska zdecyduje się na samoloty wielozadaniowe F-35 to pociski ASRAAM będą na nich zainstalowane. O szczegółach Jan Grabowski, dyrektor MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego.

Israel Aerospace Industries deklaruje 90 proc. transfer technologii i produkcji w Polsce

Firma IAI z Izraela ma sprawdzone rozwiązania technologiczne dla sektora zbrojeniowego. W programie „Narew” IAI deklaruje transfer technologii do Polski. Może udostępnić większość albo prawie wszystkie elementy systemu i współpracować z lokalnym przemysłem zbrojeniowym. O szczegółach Israel Sharon, dyrektor marketingu na Europę w Israel Aerospace Industries (IAI).

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 27 lat jest miejscem prezentacji przemysłu zbrojeniowego z całego świata. W uroczystym otwarciu brał udział Prezydent RP Andrzej Duda, Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Autor: Katarzyna Walterska