Słowik, PGZ: wartość eksportu za siedem miesięcy wyniosła 400 mln zł

Na temat planów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisanych umów, produkcji eksportowej i ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli rozmawialiśmy z Witoldem Słowikiem, prezesem PGZ.

– Sztandarowym produktem eksportowym będzie Borsuk i podstawowym wozem na wyposażeniu polskiej armii. Borsuk będzie skierowany na rynki azjatyckie. Za siedem miesięcy tego roku wartość eksportu PGZ wyniosła około 400 mln zł – podkreślił Witold Słowik z rozmowie z ISBnews.TV .

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisały 5 umów z Inspektoratem Uzbrojenia. Dotyczą one trzech obszarów. Największą z nich jest umowa z PIT Radwarem na produkcję i dostawę  radiolokacyjnych systemów Bystra. Poza tym PGZ podpisała umowy z koncernem MBDA i Raytheon.

– Umowa z MBDA dotyczy dwóch potencjalnych możliwości współpracy. Z jednej strony mówimy o programie Narew, która jest niezwykle istotna z punktu widzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PGZ chce być liderem tego programu i oszukuje do programu efektorów czyli wyrzutni z rakietami. Drugi obszar to konstrukcja nowego niszczyciela czołgów – mówi Witold Słowik.

Jeśli chodzi o firmę Raytheon, PGZ prowadzi negocjacje zmierzające do podpisania umowy offsetowej. – Poza tym dwa nasze zakłady podpisały umowy realizacyjne w programie Wisła. Huta Stalowa Wola będzie produkować wyrzutnie Patriot a Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce będą dostarczać elektroniczne moduły sterujące do tych wyrzutni – podkreślił prezes.

Foto/wideo: Borys Skrzyński