Rekomendacje szansą rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Z badań przeprowadzonych przez BNI (Business Network International) wynika, że aż 98% przedsiębiorców uważa, że rekomendacje są ważne w rozwoju firmy, jednocześnie tylko 3% z nich ma na to strategię.

W BNI uczymy przedsiębiorców co zrobić, żeby te rekomendacje generować, żeby nie były przypadkowe, że klient poleci, lub nie poleci, czy ktoś przekaże kontakt do nas. W BNI uczymy przedsiębiorców, jak ze sobą współpracować, żeby przekazywać między sobą rekomendacje mówi Ryszard Chmura, prezes BNI w rozmowie z ISBnews.TV.

W tym roku BNI Global Convention odbyło się w Warszawie (6-9 listopad 2019 r.). To największe wydarzenie biznesowe dla członków BNI na świecie.  Polecamy również relację filmową z wydarzenia BNI Global Convention.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

W praktyce wygląda to tak, że w każdej grupie może być przedstawiciel jednej branży, więc mamy na przykład kancelarię prawną, mamy właściciela biura księgowego, mamy agencję reklamową – każda z tych osób ma kilkaset kontaktów biznesowych. Uczymy ludzi, jak tymi kontaktami się dzielić, bo jeżeli na sali będzie 30-40 członków BNI, to razem łącznie mają kilkanaście tysięcy kontaktów, do których mogą się rekomendować – wyjaśnia Ryszard Chmura.

BNI działa na świecie już 35 lat. Koncept powstał w Stanach Zjednoczonych. Łącznie jest ponad 9 tys. grup na całym świecie.

Można zmierzyć, jak działają rekomendacje. New York Times szacował, że około 33% rekomendacji kończy się zleceniem, czyli sprzedażą. Jest to większy współczynnik, niż gdybyśmy na zimno próbowali do kogoś dotrzeć. W BNI też mierzymy, ile rekomendacji kończy się sprzedażą. Niektórzy nasi członkowie finalizują nawet 50-40% rekomendacji. W Polsce w ostatnich 12 miesiącach, rekomendacje dały 0,5 mld zł zysku netto. To dodatkowe zlecenia, które wygenerowali członkowie tylko poprzez to, że są w BNI – podkreśla Ryszard Chmura.

Jego zdaniem, tradycyjna reklama jest coraz droższa i nie wszystkich przedsiębiorców na to stać. Dla firm, które dopiero startują, czy dla firm sektora MŚP, to czasami jedyna szansa.

BNI (Business Network International) to największa na świecie organizacja rekomendacji biznesowych opierająca swoją działalność na efektywnym networkingu. Zrzesza ponad 260 tys. przedsiębiorców w ponad 70 krajach na całym świecie. Została założona w 1985 roku w USA przez Ivana Misnera.

BNI Global Convention to największe wydarzenie biznesowe dla członków BNI na świecie. Co roku gromadzi kilka tysięcy uczestników z kilkudziesięciu krajów – właścicieli firm, liderów biznesu i ekspertów. Stanowi platformę dyskusji i wymiany wiedzy biznesowej. Tegoroczne wydarzenie, po raz pierwszy w historii odbywa się w Europie, a jego gospodarzem jest Polska.