Co wpłynie na wzrost gospodarczy w Polsce? Jakie będą konsekwencję spowolnienia gospodarczego u naszego najważniejszego partnera handlowego? Oraz o tym jakie są prognozy wzrostu PKB – mówi ISBnews.TV Jarosław Jaworski, prezes Coface.

– Jeżeli chodzi o prognozę, i pytanie czy przed nami jest lepiej, czy gorzej, trzeba spojrzeć na kilka płaszczyzn. Z punktu widzenia Polski, po bardzo dobrym roku 2018, gdzie PKB Polski wzrósł 5,1%, szacujemy że rok 2019 zakończy się na poziomie powyżej 4,3-4,4%, co oznacza, że dalej będziemy dość mocno się rozwijali – ocenia Jarosław Jaworski.

Dla przypomnienia, ostatnie lata średni wzrost to było 4%, więc będziemy powyżej średniej.

– W 2020 rok to jest około 3,6%. Mówi się, że gospodarka polska powinna rozwijać się w tempie powyżej 3%. Ta najbliższa przyszłość dalej jest zarysowana w bardzo dobrych kolorach, oczywiście mogą się wydarzyć krótkoterminowe wyzwania, jak ten wspomniany wcześniej brexit. Niemniej jednak z naszego punktu widzenia, przed nami jest jeszcze dobry okres. Z punktu widzenia Europy Zachodniej nastąpiło już spowolnienie – dodaje

– Niepokoi nas zwiększająca się fala upadłości na tamtym rynku, co ma bezpośredni wpływ na polskich eksporterów. Czyli z jednej strony aspekt popytowy a z drugiej aspekt ryzyka transakcji handlowych – podkreślił.

Rozmowa odbyła się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.