PZL Świdnik (Leonardo) zmodernizuje śmigłowiec Sokół

Grupa Leonardo, za pośrednictwem swojego przemysłowego filaru w polskim sektorze śmigłowcowym, spółki PZL-Świdnik, oraz Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z polskim przemysłem lotniczym i ośrodkami B+R prezentują na MSPO 2019 koncepcję nowej generacji wielozadaniowego śmigłowca wojskowego opartego na dobrze znanej platformie W-3 Sokół.

– Oferta maszyny następnej generacji W-3, czyli modernizacja śmigłowca Sokół, jest oparta o nową, nowoczesną awionikę, nowe systemy uzbrojenia, oraz nowe łopaty wirnika głównego, które znacznie poprawiają osiągi platformy – mówi ISBnews.TV Marco Lupo, prezes Leonardo. W szczególności jeśli chodzi o awionikę, jest ona oparta o awionikę opracowaną dla śmigłowca AW169, która wykorzystuje nowe technologie, jest łatwa do utrzymania i pozwoli tej platformie działać przez kolejne 30 lat zaspakajając wszystkie potrzeby polskich sił zbrojnych zgodnie z nowoczesnymi standardami NATO. No i wreszcie nowe łopaty z kompozytu opracowane w Polsce umożliwią zmianę charakterystyki lotu platformy, a to oznacza wzrost masy startowej o około 200 kg oraz poprawę prędkości śmigłowca.

O szczegółach Marco Lupo, prezes Leonardo.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Nowa koncepcja wykorzystuje najnowocześniejsze technologie oferowane przez polski przemysł lotniczy. Rozwiązanie to może w przyszłości sprostać wymaganiom polskich Sił Zbrojnych w zakresie nowej generacji śmigłowca Wsparcia Pola Walki. Projekt zakłada znaczącą modyfikację platformy W-3, która jest podstawą floty śmigłowcowej polskich Sił Zbrojnych. W nowej koncepcji zastosowanie znalazły jedynie najnowsze, ale już sprawdzone technologie dostępne na rynku, odpowiadające na potrzeby polskiego klienta wojskowego poprzez zagwarantowanie krótszych terminów dostaw, wysokiego poziomu niezawodności oraz oszczędności w zakresie kosztów nabycia i użytkowania.

Śmigłowiec zostanie wyposażony w nowe łopaty i wirnik nośny oraz w pełni cyfrowy system awioniczny, obejmujący tzw. glass kokpit, system zarzadzania lotem (FMS), system syntetycznego obrazowania otoczenia (SVS), mapy cyfrowe i system ostrzegania o przeszkodach terenowych (TAWS), jak również 4-osiowy autopilot, nowy system łączności, system cyfrowej kontroli silników (FADEC) oraz system monitorujący (HUMS).

To wszystko w połączeniu z wyposażeniem misyjnym oraz większym o 200 kg ładunkiem użytecznym (dzięki zwiększeniu masy startowej z 6400 kg do 6600 kg) zapewni istotną poprawę osiągów i zdolności operacyjnych śmigłowca.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2019 zaprezentowano makieta kokpitu nowej generacji śmigłowca W-3. Ta koncepcja jest kolejnym potwierdzeniem zdolności polskiego przemysłu lotniczego, które spełniają najwyższe światowe standardy, i jego możliwości sprostania najbardziej ambitnym wymaganiom polskich Sił Zbrojnych na polu walki, jak również wymogom użytkowników końcowych. Śmigłowiec będzie spełniał najnowsze wymagania państw członkowskich NATO, aby pozostać w służbie przez kolejne 30 lat i pokonać generacyjną lukę konstrukcyjną pomiędzy poprzednimi systemami a systemami najnowszej generacji. Ponadto przedsięwzięcie zakłada znaczący transfer technologii z Leonardo do spółki PZL-Świdnik, która z kolei umożliwi polskiemu przemysłowi lotniczemu skonsolidowany rozwój.

Grupa Leonardo działa w Polsce głównie poprzez swoją spółkę zależną, czyli PZL-Świdnik, polskiego producenta śmigłowców, mogącego pochwalić się ponad 65-letnim doświadczeniem w branży zgromadzonym w trakcie produkcji ponad 7400 śmigłowców dla klientów w ponad 40 krajach świata.

Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z nielicznych państw zdolnych do samodzielnego projektowania, produkowania, a także rozwijania i serwisowania śmigłowców. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej: prawie 160 śmigłowców wyprodukowanych w PZL-Świdnik jest w służbie polskich Sił Zbrojnych. Niemal 80% wszystkich śmigłowców dostarczonych polskim Siłom Zbrojnym w ostatnich latach zostało zaprojektowanych w Świdniku (SW-4 Puszczyk, W-3PL Głuszec oraz W-3WA Sokół, także w konfiguracji VIP do transportu najwyższych urzędników państwowych).

Obecnie PZL-Świdnik zatrudnia około 3000 osób, w tym ponad 650 inżynierów, i współpracuje z ponad 1000 polskich przedsiębiorstw, zapewniając utrzymanie dodatkowych 4500 miejsc pracy w polskiej gospodarce. Grupa Leonardo jest ponadto obecna w wielu innych najważniejszych programach wojskowych w Polsce; dotyczy to samolotu szkoleniowego M-346 Bielik dla polskich Sił Powietrznych czy programu Rosomak dla Wojska Polskiego realizowanego we współpracy z PGZ. Leonardo dostarcza też szereg systemów w zakresie obronności i bezpieczeństwa, takich jak naziemne elementy do satelitów obserwacyjnych COSMOSkyMed, systemy wczesnego ostrzegania radarowego oraz nadzoru przybrzeżnego, które w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo Polski.