Ta polska firma jedynym certyfikowanym producentem trotylu na świecie. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podsumowano amerykańsko-polską współpracę w ramach specjalnego programu MK 84 sił dla powietrznych Stanów Zjednoczonych. Firmie Nitro-Chem udało się dostarczyć 20 tys. ton trotylu dla amerykańskich sił powietrznych. Wartość kontraktu opiewała na 100 mln USD.

Bydgoski Nitro-Chem stał się największym eksporterem spośród firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

O planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Krzysztofem Kozłowskim.

Foto/wideo:Borys Skrzyński

Współpraca w ramach programu MK 84 sił trwa od 2 lat.  – Program stanowi kolejny przykład wymiernej współpracy amerykańsko-polskiej w zakresie bezpieczeństwa militarnego – mówiła Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce.

Z wyprodukowanego w Polsce trotylu w General Dynamics Ordnance and Tactical Systems powstało kilkadziesiąt tysięcy pocisków lotniczych. Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych Nitro-Chem. – Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes zakładów.

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Pojedynczy skład liczy ponad 70 kontenerów. – Załadunek tego typu materiałów wiąże się ze ścisłymi procedurami bezpieczeństwa i zaangażowaniem określonych służb. Wszystkie kontenery na statku muszą się znaleźć w ciągu maksymalnie 6 godzin – mówi Krzysztof Pałucha z firmy Pol-Mare, odpowiadającej za logistyką.

Tego typu ładunek może być przewożony wyłącznie pod amerykańską banderą – Na początku rocznie do Stanów Zjednoczonych wypływały 2 statki z polskim trotylem. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie – mówi John Coney z firmy Paramount Enterprises International Inc., odpowiedzialnej za transantlantycki transport w ramach programu.

Podczas konferencji na MSPO w Kielcach, prezes firmy NITRO-CHEM odebrał specjalne podziękowania za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności.