prof. Tomkiewicz: IKE czy ZUS? Wybór między dżumą a cholerą

Co zrobić ze środkami z Otwartych Funduszy Emerytalnych? To jest dobre pytanie, bo niestety wybór jest między dżumą a cholerą – ocenił prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego w rozmowie z ISBnews.TV.

Zgodnie z dotychczasowym projektem, każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego dobrowolnego zasilania. Ze środków OFE ma zostać pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15% wartości aktywów OFE. Opłata ma zostać rozłożona na 2 raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem mają być specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.

Na początku maja wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiadał, że niewykluczona jest „delikatna modyfikacja” projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z planowanym przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), a ponowny proces legislacyjny może rozpocząć się jeszcze w maju.

Jak informował kilka dni temu główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, w rządzie trwają obecnie rozważania dotyczącej ewentualnego obniżenia opłaty przekształceniowej otwartych funduszy emerytalnych (OFE) z obecnie planowanych 15%.

Dotychczasowy projekt ustawy znajdował się już na etapie prac sejmowych po drugim czytaniu. Był też w harmonogramie głosowań na 20 kwietnia, ale w dniu głosowania został z niego usunięty. Zgodnie z tym projektem, ustawa miała wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

Polecamy nasze podcasty

Fot. pixabay