Prezes Sfinks Polska: przetrwać, szybko reagować i szukać szans w kryzysie

Wyzwaniem na 2021 rok dla branży gastronomicznej jest przetrwanie. Trzeba szybko reagować na zmieniającą się sytuację i szukać  nowych szans. 40 proc. punktów gastronomicznych zniknie z rynku, a Ci, którzy przetrwają powinni sobie całkiem nieźle poradzić – uważa Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska. 

– Nasz plan na wychodzenie z kryzysu to rozwój restauracji franczyzowych. Chcielibyśmy otwierać 30 restauracji rocznie. Takie tempo chciałbym docelowo utrzymywać . Jednak dla bezpieczeństwa przyjmujemy 6, 7, 8 rocznie – żeby nie przedobrzyć, taki jest nasz plan na wychodzenie z kryzysu. Widząc, jak zachowuje się rynek, myślę, że mamy dużo większe szanse, niż to, co planujemy – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

– Oferta franczyzowa jest dla nad szansą. Mamy silną markę i możemy dać duże wsparcie w budowaniu sieci. Będziemy też rozwijać delivery – we wszystkich obszarach, które już zaczęliśmy. Rozwój kuchni multibrendowych, usprawnienia dostaw i marek wirtualnych to dla nas szansa i to nasz plan – dodał prezes Sfinksa.

Podkreślił, że na razie nie zastanawia się nad przejęciami innych sieci. – Mamy umowę z Fabryką Pizzy, która się rozwija. (…) W zasadzie zależało nam głównie na sieci pizzerii. Brakowało ma mocnej sieci pizzerii. Stawiamy na franczyzę i nie nazwałbym tego przejęciami – dodał.

Odnosząc się do planowanych inwestycji prezes Sfinksa stwierdził: „niewiele możemy na to przeznaczyć”.  – Dużo inwestycji robiliśmy w przeszłości, odświeżając restauracje operatorskie i własne stare lokale. Nie wszystko zdążyliśmy m.in zakaz handlu w niedzielę W ciągu tych 10 lat wydaliśmy na to ogromne pieniądze” – powiedział Sylwester Cacek.

Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce. Działa w branży gastronomicznej od 1999 r. i jako grupa kapitałowa zarządza trzema sieciami restauracyjnymi – Sphinx, Chłopskie Jadło oraz WOOK, a także kultowym warszawskim pubem Bolek. Od 2006 r. Sfinks Polska jest notowana na GPW.

Cała rozmowa z Sylwestrem Cackiem jest dostępna w serwisie SoundCloud