Prezes Grupy Selena: w 2019 roku mieliśmy wzrosty sprzedaży na wszystkich rynkach zbytu

Grupa Selena w 2019 roku kontynuowała wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach zagranicznych, na których działa – m.in.: na Ukrainie, w Chinach, Kazachstanie, Rumunii, Hiszpanii, USA i Europie Centralnej – ale także w Brazylii, Turcji i Rosji.

„W ciągu roku sprzedaż Grupy Selena urosła o ponad 1 mld zł, utrzymując jednocześnie kontrolę kosztów przy inwestycjach w marketing i logistykę. W 2019 roku spółce sprzyjały także ceny surowców – poinformował ISBnews.TV Krzysztof Domarecki, prezes spółki.

„Kolejnym elementem było sprzyjające otoczenie walutowe. Jako Grupa Selena mamy ekspozycję na 20 par walutowych. Co roku zwiąże się to z dużymi wyzwaniami i w roku 2019 tych wyzwań było mniej niż w latach poprzednich – powiedział Krzysztof Domarecki.

Jego zdaniem, wzrost sprzedaży wyprzedzał zarówno wzrost PKB jak i wzrost produkcji materiałów budowlanych. „Jest to związane z innowacyjnością naszych produktów dla budownictwa” – podkreślił.

Prezes Domarecki zwrócił uwagę na Kazachstan i Ukrainę, gdzie spółka zanotowała wzrost sprzedaży pomiędzy 20 a 40 proc.

„Mieliśmy dobre wyniki także np. w Stanach Zjednoczonych – wzrost o 11 proc., w Chinach o 13 proc., Turcji o 18 proc. To był dobry rok dla Grupy Selena – podsumował.

Selena FM odnotowała 39,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 26,6 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 63,56 mln zł wobec 52,3 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 326,49 mln zł w 2019 r. wobec 1 227,97 mln zł rok wcześniej. W 2019 roku spółka utrzymała dynamikę sprzedaży dzięki wzrostowi organicznemu, zwiększyła też rentowność brutto sprzedaży w efekcie wyższego udziału innowacyjnych produktów oraz korzystnych cen surowców.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 52,66 mln zł wobec 30,52 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Selena FM to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Główne marki to Tytan, Artelit oraz hiszpańska Quilosa. Jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii. W 2008 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews.TV)