Prezes BGK: przejrzysta formuła finansowania inwestycji samorządowych z Rządowego Funduszu Polski Ład

O Rządowym Funduszu Polski Ład rozmawialiśmy z Beatą Daszyńską-Muzyczką, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

– 2 lipca wystartował pierwszy nabór, który zakończył się 15-tego sierpnia br. Samorządy złożyły 8 tys. wniosków o łącznej wartości inwestycji to 93 mld zł. Każda gmina i związek JST mogły złożyć 3 wnioski o dofinansowanie. Spośród 3025 JST i związków gminnych w Polsce, 2870 złożyło co najmniej 1 wniosek – powiedziała prezes BGK w rozmowie z ISBnews.TV.

– Program inwestycji strategicznych nie jest żadną rekompensatą. Jest zwiększeniem możliwości inwestycyjnych przez samorządy w oparciu o promesę Banku Gospodarstwa Krajowego, co oznacza, że jeśli dany samorząd składa wniosek, że np. chce zrobić kanalizację, i ten wniosek faktycznie będzie zaakceptowany, to dostaje od nas wstępną promesę, nie pieniądze, wstępną promesę, która umożliwi ogłoszenie przetargu. Potem wraca z informacją, jaka to jest faktycznie kwota i jeśli ona nie przewyższa kwoty ze wstępnej promesy, otrzymuje promesę właściwą, inwestycyjną. Podpisuje z wykonawcą umowę, i nadal nie otrzymuje jeszcze pieniędzy. Dopiero po wykonaniu inwestycji przekazujemy pieniądze samorządowi, żeby rozliczyć całość inwestycji – wyjaśniła.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Polecamy: Prezes BGK: zrównoważony rozwój głównym filarem strategii BGK

Przypomnijmy: Rząd z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Polski Ład działa perspektywicznie i długofalowo. Realizacja zaplanowanych inwestycji strategicznych podniesie poziom produktywności całej polskiej gospodarki.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych:

  • pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego
  • rozwój lokalnej przedsiębiorczości
  • poprawa warunków życia obywateli
  • powstanie nowych miejsc pracy
  • wsparcie zrównoważonego rozwoju
  • efektywne zaangażowanie sektora finansowego

Polecamy nasze podcasty