PKP Intercity realizuje inwestycje i wynik finansowy bez podwyżek cen biletów

Strategia inwestycyjna PKP Intercity z perspektywą do 2023 roku opiewa na kwotę 7 mld zł. Przede wszystkim modernizowany jest tabor kolejowy.  Spółka generuje dodatni wynik finansowy pomimo, że od 2016 roku nie było podwyżek cen biletów – poinformował Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity w rozmowie z ISBnews.TV podczas II Kongresu Rozwoju Kolei (KRK). 

Kolej to branża kosztotwórcza a pasażerów jest coraz więcej. W ostatnich 4 latach generowaliśmy zyski netto, co jest istotnym elementem, bo poprzednia spółka generowała straty. Także za rok 2019 wynik będzie dodatni. Zakładamy, że równie rok 2020 zakończymy wartością dodatnią. Warto zwrócić uwagę, że w PKP Intercity od 2016 roku nie było podwyżki cen biletów. Także staramy się realizować wynik finansowy tak, żeby pasażer tego nie odczuł  – mówi Artur Resmer w rozmowie z ISBnews.TV.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Polecamy: PKP Cargo wchodzi w strategię „błękitnego oceanu” 

Artur Resmer przypomniał, że PKP Intercity realizuje strategię taborową z perspektywą do roku 2023 i opiewa ona na kwotę 7 mld zł.

Tyle wydamy przede wszystkim na  tabor. Jest to strategia realizowana od 2017 roku i aktualnie mamy zrealizowanych lub zakontraktowanych – a dobrze zakontraktowana inwestycja to również sukces w dzisiejszych czasach – na kwotę 4,2 mld zł. Czyli już większa część jest w realizacji. Z wielu inwestycji pasażerowie już korzystają – dodał.

PKP Intercity w 2019 roku przewiozło prawie 50 mln pasażerów, podczas gdy w 2015 roku było to 31 mln. – To jest absolutnie istotny wzrost – podkreślił.

Rozmowa odbyła się podczas II Kongresu Rozwoju Kolei 29 stycznia br. Agencja ISBnews była patronem medialnym tego wydarzenia.