Opieka farmaceutyczna pilnie potrzebna seniorom

Duża grupa pacjentów porzuca terapie lekowe. Farmaceuci w ramach opieki farmaceutycznej mogliby pomóc – zwłaszcza seniorom – w rozwiązaniu problemu konfliktów lekowych lub niedoborów leków, na które nie są w stanie szybko uzyskać recepty – ocenił Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV.

Jego zdaniem, podstawowy problem we wdrożeniu opieki farmaceutycznej w Polsce, polega na braku zrozumienia – oprócz kilku entuzjastów, którzy się tym tematem zajmują – jaki jest koszt alternatywny niestosowania porządnych terapii farmakologicznych.

– Musimy zrozumieć jakim problemem, zarówno pod kątem złego stanu zdrowia jak i ogromnych kosztów są pacjenci, którzy nie stosują się do terapii lekowych. Jeśli to zrozumiemy, to wtedy okaże się, że opieka farmaceutyczna jest korzystna dla pacjenta i opłacalna dla systemu – podkreślił Łakomiec.

Polecamy: Jak można sfinansować opiekę farmaceutyczną?

Łakomiec, Gemini: w opiece farmaceutycznej trzeba płacić za efekty

Problemy z dostępności do lekarzy

Pacjenci w Polsce już teraz mają problemy z dostępnością do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalistów, a często, w szczególności w przypadku osób chorych przewlekłe, wizyta związana jest tylko i wyłącznie z wypisaniem leków. Farmaceuci wspierając lekarzy w skuteczności terapii i prostych poradach wpłynęliby na skrócenie kolejek do lekarzy.

Polecamy: prof. Czech: inwestycja w opiekę farmaceutyczną to oszczędności w systemie opieki zdrowotnej 

Więcej materiałów dotyczących ważnych spraw w ochronie zdrowia w serwisie ISBzdrowie

Raport opracowany przez kancelarię DZP pt. „Projekt opieki farmaceutycznej w Polsce. Jak skutecznie wdrożyć ją do polskiego systemu ochrony zdrowia?” został zaprezentowany na konferencji prasowej (01.10. 2020 r.)

Polecamy nasz kanał na SoundCloud