Olszewski, PKP SA: czekamy na decyzje w sprawie struktury holdingowej

PKP SA wstępnie ocenia, że w 2019 r. Grupa PKP miała pozytywne wyniki finansowe. Spółka czeka na decyzje rządowe dotyczące przyjęcia planowanej od 2017 struktury holdingowej Grupy PKP – poinformował Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A.

Trochę za wcześnie by mówić o ostatecznych wynikach. Konsolidacja wyników Grupy PKP będzie dokonywana w lutym i wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej. W tej chwili powiem, że są to wyniki pozytywne – powiedział Olszewski w rozmowie z ISBnews.TV podczas II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Odnotowujemy stały wzrost przewozów pasażerskich, co pozwala nam pozytywnie oceniać wyniki spółek realizujących takie usługi. Analizujemy również wyniki spółek realizujących przewozy towarowe, co pozwoli nam na prognozę na kolejne miesiące – dodał pytany o perspektywę wyników na 2020 r.

Zgodnie z jego ze słowami, spółka czeka na decyzje rządowe dotyczące przyjęcia planowanej od 2017 struktury holdingowej Grupy PKP.

Jeśli chodzi o strukturę holdingową, jesteśmy przygotowani, czekamy na decyzje ministerialne. Jesteśmy przygotowani, by zbudować w ramach dziś istniejącego prawa, dobrze działający holding grupy PKP – podkreślił członek zarządu PKP S.A.

PKP SA pełni nadzór właścicielski nad spółkami Grupy PKP w celu zapewnienia jak najwyższej jakości obsługi transportowo-logistycznej pasażerów i towarów. Jest również jednym z największych właścicieli nieruchomości w Polsce. W zasobach spółki znajduje się m.in. ok. 96 tys. ha gruntów oraz 52 tys. budynków i budowli. Jej majątek stanowią zarówno obiekty pełniące funkcje związane z transportem i obsługą podróżnych (dworce kolejowe), jak i nieruchomości  stricte komercyjne. PKP SA prowadzi aktywne działania jako zarządca, polegające m.in. na inicjowaniu inwestycji oraz szukaniu sposobów optymalnego zagospodarowania kolejowych gruntów.