Niższe koszty finansowania tarczy finansowej. Jakie plany ma Polski Fundusz Rozwoju?

Łączny koszt finansowania bezzwrotnego z tarczy finansowej wyniesie 80-85 mld zł. Większość dużych firm korzysta z pożyczek, które mają charakter zwrotny. Dane z sektora bankowego pokazują, że wsparcie w ramach całej tarczy antykryzysowej zapewniło poduszkę finansową dla firm w perspektywie 2-3 kwartałów – poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z ISBnews.TV.

– Z tarczy finansowej dla dużych firm przeznaczone jest 25 mld zł. Wydaje mi się, że ponieważ dane z gospodarki są lepsze – i widzimy to także po wynikach firm – te ostateczne kwoty mogą być trochę niższe, bardziej 20 mld zł. Koszty tarczy finansowej będą niższe niż pierwotnie zakładaliśmy – łączna kwota pewnie będzie bliższa 80-85 mld zł. Mniej jest tej części zwrotnej. Większość dużych firm korzysta jednak pożyczek, które mają charakter zwrotny – powiedział Borys w rozmowie z ISBnews.TV.

Wcześniej prezes PFR mówił, że koszty finansowania bezzwrotnego „nie wyniosą około 60 mld zł, tylko pewnie będą bliżej około 45 mld zł”.

Zdaniem prezesa PFR ostatnie dane z gospodarki „zaskakują pozytywnie, zarówno sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa jak i rynek pracy, pokazują, że powraca dynamika wzrostu płac, a zatrudnienie nie spada tak, jak wszyscy spodziewali się kilka miesięcy temu”.

– Dane pokazują, że to odbicie w aktywności gospodarczej jest bardzo dynamiczne. PKB w III kwartale być może urośnie nawet ok. ponad 7% w stosunku do II kwartału tego roku – powiedział.

Polecamy: XXVII Welconomy Forum w Toruniu 

Jak dodał, z danych sektora bankowego wynika, że depozyty przedsiębiorstw wzrosły o ponad 50 mld zł. – To pokazuje, że wsparcie w ramach całej tarczy antykryzysowej było wystarczające do tego, aby zbudować poduszkę finansową w firmach, która na pewno zabezpiecza je nawet w perspektywie kolejnych 2-3 kwartałów – podkreślił prezes PFR.

Cała rozmowa z Pawłem Borysem, prezesem PFR do posłuchania w serwisie SoundCloud

Tarcza finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona 29 kwietnia 2020 r. W celu sfinansowania programu Polski Fundusz Rozwoju wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mld zł.

Tarcza finansowa zakłada ok. 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Program składa się z 3 podstawowych komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

Dla dużych firm, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), a obrót przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa przekracza 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym, w ramach tarczy finansowej PFR przewidziane jest finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub instrumenty kapitałowe na indywidualnie ustalanych z PFR warunkach.