Mrożek, ING Bank Śląski: spadek akcji kredytowej dla firm

W II kwartale br. zaobserwowaliśmy spadek akcji kredytowej dla firm, głównie z powodu dostępu do tarcz antykryzysowych. Środki z pomocy państwa zostały wykorzystane przez firmy do spłaty zobowiązań bankowych – mówił Michał Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego w rozmowie z ISBnews.TV

– Sytuacja firm rożni się z zależności od sektorów. Niektóre sektory są pod większym wpływem dużego kryzysu gospodarczego, który ma miejsce i w Polsce i na całym świecie. Warto wspomnieć, że nie jest to kryzys spowodowany – jak poprzednio – sytuacją na rynkach finansowych, tylko pandemią niespotykaną w najnowszej historii – mówił Mrożek w rozmowie z Katarzyną Walterską.

Podkreślił, że polska gospodarka przechodzi przez ten kryzys w sposób efektywny a polskie firmy  bardzo szybko i skutecznie zareagowały na pierwsze symptomy spowolnienia.

– Polscy przedsiębiorcy bardzo uważnie patrzyli na sytuację na świecie i to ma odzwierciedlenie w wynikach finansowych, w akcji kredytowej zarówno po stronie banków, jak i kredytobiorców. Nie widzimy dużego napięcia w zakresie kredytowania – dodał.

Rozmowa odbyła się podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (2-4 września 2020 r). Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia. Więcej materiałów z tegorocznej edycji kongresu …

Jednym z ważnych tematów tegorocznej kongresu był patriotyzm gospodarczy. Zdaniem wiceprezesa patriotyzm gospodarczy powinien opierać się na bezpieczeństwie i rozwoju. – I w tym kontekście powinniśmy patrzeć na politykę gospodarczą kraju, przepisy podatkowe, wsparcie firm również w ich ekspansji międzynarodowej – podkreślił Michał Mrożek.

Polecamy podcasty ISBnews w serwisie SoundCloud