Marek Sawicki, PSL: Dla rolników problemem nie są ceny zbóż, tylko pełne magazyny

– Byli ministrowie rolnictwa z różnych opcji politycznych już w kwietniu ubiegłego roku wystosowali list otwarty do Prezydenta RP i wicepremiera Kowalczyka, w którym informowaliśmy, że zniesienie ceł na import żywności z Ukrainy zdestabilizuje rynek żywności nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi podczas Forum Welconomy w Toruniu Marek Sawicki były minister rolnictwa w rozmowie z ISBnews.TV.

Zniesienie ceł miło sens w momencie, kiedy Morze Czarne było zablokowane. W lipcu ubiegłego roku porty zostały już otwarte i wtedy zdaniem Marka Sawickiego trzeba było reagować.

–  Jako PSL położyliśmy na stole projekt ustawy, która przewidziała kaucje zbożowe. Kaucja byłaby zwracana, kiedy zboże byłoby wywożone z terenu Polski na przykład do Afryki czy Bliskiego Wschodu – dodaje Sawicki.

Zdaniem Marka Sawickiego kłopotem rolników nie są ceny zbóż tylko zasypane dziś magazyny które nie będą w stanie przyjąć zboża po tegorocznych żniwach w Polsce.

– Trzeba zamknąć granicę z Ukrainą na przypływ żywności z tego kraju. Transport żywności ukraińskiej może dziś odbywać się już drogą morska przez Morze Czarne. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia przewożenie plonów rolnych drogą lądową – tłumaczy Sawicki.