Marciniak, ITME: Grafen – czas na polski produkt

 

W Warszawie rozpoczął się Graphene Week – najważniejsza na świecie naukowa konferencja poświęcona grafenowi. Podczas wydarzenia polskie instytucje naukowe i firmy wspólnie zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia w polskiej strefie „Graphene in Poland”.

W ramach Graphene Week (13-17 czerwca) do Warszawy przyjedzie około 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu. Podczas konferencji będzie można poznać kierunki prac nad zastosowaniem grafenu w różnego rodzaju dziedzinach i dowiedzieć się, jakie produkty komercyjne już powstały. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, który ma już dwa produkty.

Grafen foliowy
Pierwszym z nich jest grafen foliowy charakteryzujący się bardzo dobrą przewodnością elektroniczną.
– Mamy go zamkniętego między dwiema szybami. Grzeje. Chcemy go stosować w oknach dachowych, w oknach okrętowych, chcemy go stosować w końcu tam, gdzie są samoloty i gdzie przechłodzone okna mogłyby zaparowywać. Jest znakomitym materiałem wypełniającym zamknięte powierzchnie – mówi Ireneusz Marciniak, dyrektor Instytutu Technologii i Materiałów Elektronicznych.

Grafen płatkowy
Drugim produktem jest grafen płatkowy, który można wykorzystywać w medycynie do leczenia glejaka mózgu. Zastosowań dla grafenu jest jednak znacznie więcej. Może być też wykorzystywany w obronności i wojsku.