Kwieciński, PGNiG: chcemy w tym roku zaktualizować strategię

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce w tym roku przygotować aktualizację strategii na lata 2017-2022 –  poinformował prezes Jerzy Kwieciński. Wśród nowych kierunków rozwoju spółka dostrzega m.in. inwestycje w biogaz i wzmocnienie obszaru ciepłownictwa. PGNiG nie wyklucza przejęć spółek w Polsce i w regionie w perspektywie „paroletniej”.

PGNiG zakładało, że będzie inwestowało prawie 6 mld zł. W ostatnich latach te inwestycje były nieco mniejsze a mamy bardzo silny potencjał inwestycyjny, czyli chcemy znacząco zwiększyć inwestycje w naszej firmie. Poza tym chcemy budować synergie wspólnie z innymi firmami w tych obszarach , które nas wspólnie dotyczą. Jesteśmy nie tylko dystrybutorem.  – powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews.TV

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Naszym celem na najbliższe lata jest przede wszystkim umocnienie pozycji spółki, a co się z tym wiąże – zwiększenie wartości firmy. To naczelne zadanie – budowa wartości firmy. Chcę z całą mocą podkreślić, że będziemy kontynuować obecną strategię spółki na lata 2017-2022, aczkolwiek chcemy w tym roku przeprowadzić aktualizację tej strategii, co związane z tym, co się dzieje na rynku europejskim i światowym – powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że aktualizacja wynika też z planowanych zmian wewnątrz spółki. PGNiG planuje kontynuację dywersyfikacji dostaw i uniezależnienia się od gazu rosyjskiego, a także poszukiwania nowych złóż gazu.

Chcemy budować wartość firmy, zdajemy sobie sprawę, że to wymaga dywersyfikacji działalności. Chcemy silnie wzmocnić obszar ciepłownictwa w naszej firmie, będziemy chcieli być integratorem tego rynku w naszym kraju, bo to się ściśle wiąże z rynkiem gazowym – dodał prezes.

Trzecim filarem ma być zielona energia

Chcemy silnie wzmocnić działania naszego rządu, szczególnie w obszarze polityki klimatycznej. Jesteśmy właścicielem i operatorem na największych sieciach dystrybucji gazu w kraju, a także sieciach ciepłowniczych. Widzimy bardzo dużą przyszłość energetyki rozproszonej, zwłaszcza w biogazie. To oznacza budowę źródeł i sieci dystrybucyjnych, których chcemy być operatorami – wskazał Kwieciński.

Wiceprezes Jarosław Wróbel poinformował, że zidentyfikowane zasoby biogazu w Polsce to ok. 7 mld m3, z czego jedynie niewielka część jest wykorzystywana. Spółka chce także rozwijać obszar innowacji i technologii, jest zainteresowana technologiami wodorowymi. Jest również zainteresowana innymi nośnikami energii odnawialnej, które mogą współgrać z biznesem gazowym – fotowoltaiką, ale tez nie wyklucza technologii wiatrowych.

Do realizacji zamierzeń chcemy w większym stopniu korzystać nie tylko z finansowania wewnętrznego, ale i zewnętrznego – podsumował prezes.

Kwieciński wskazał też, że PGNiG będzie szukać synergii także z innymi firmami, jak np. PKN Orlen i Grupa Lotos.