Konsumpcja nadal będzie wspierała wzrost gospodarczy w Polsce

Spowolnienie w polskiej gospodarce będzie postępowało stopniowo.  Wzrost gospodarczy II kwartale wyniósł 4,5%.  Analitycy BOŚ Banku prognozują, że w III kwartale wyniesie 4%, i mniej więcej na tym poziomie utrzyma się do końca roku. – Natomiast w przyszłym roku, w bazowym scenariuszu przewidujemy, że będzie to przedział między 3,5 a 4 % – ocenia Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.

Niezła dynamika płac, transfery społeczne, wciąż będą czynnikami, które będą wspierały popyt konsumpcyjny i to będzie stabilizator naszej sytuacji. Natomiast kluczowe będzie to, czy gospodarka światowa będzie pogłębiała się w recesji – mówi Łukasz Tarnawa w rozmowie z ISBnews.TV.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Póki co – zdaniem głównego ekonomisty BOŚ Banku – ta recesja dotyczy tylko sektora przemysłowego, podczas gdy usługi, popyt krajowy, ze względu na dobra sytuację na rynku pracy stabilizują gospodarkę globalną.

Naszym zdaniem, symptomy płynące przede wszystkim z obszaru polityki gospodarczej wskazują na to, że jest szansa, by nieco więcej spokoju zagościło w najbliższych kwartałach wśród przedsiębiorców – dodał.

Zdaniem Łukasza Tarnawy, gdyby doszło do scenariuszy kryzysowych, na przykład zaostrzenia relacji między Stanami Zjednoczonymi a Europą, choćby w kontekście ceł na samochody, wtedy powinniśmy się liczyć ze scenariuszem trudniejszym dla polskiej gospodarki, przez pogłębienie spowolnienia w gospodarce europejskiej.