Gronicki: inflacja będzie lekko rosnąć, zdecydują czynniki zewnętrzne

Inflacja będzie powoli przyspieszać, wszystko zależy od sytuacji w krajach ościennych – ocenił Mirosław Gronicki, ekonomista były minister finansów w rozmowie z ISBnews.TV podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Jego zdaniem inflacja będzie spadać, gdy ceny producentów, ceny w handlu zagranicznym będą się obniżać. – Dopiero wówczas zewnętrzny wpływ na inflację w Polsce będzie się zmniejszać – podkreślił Gronicki w rozmowie z Lesławem Kretowiczem, prezesem ISBnews. 

Jak dodał, istotniejsze są czynniki wewnętrzne, a w szczególności, czy popyt krajowy będzie dynamicznie rósł, czyli polityka pieniężna będzie zaostrzona, czy nadal będzie gołębia, jak ogłosił ostatnio prezes NBP Adam Glapiński.

Polecamy: Pietraszkiewicz, ZBP: Jakie konsekwencje dla klientów będą miały problemy polskich banków? 

prof. Balcerowicz: prezes NBP lekceważy inflację

– Powinniśmy pamiętać, że efekt popytowy dopiero zacznie się zwijać, więc jeżeli w odpowiednim momencie zaostrzymy politykę gospodarczą to, to może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie inflacji – powiedział Gronicki.

Inflacja konsumencka wyniosła 5,5% w ujęciu rocznym w sierpniu 2021 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3%. W ujęciu rocznym wzrost cen usług wyniósł 6,6%, a towarów sięgnął 5,1%. W ujęciu m/m było to odpowiednio: +0,6% i +0,2%.

Zobacz także Sikora, Citi Handlowy: rada dla kredytobiorców, uważajcie stopy procentowe już nigdy nie będą tak niskie

Polecamy nasze podcasty