Debiut Allegro przyciągnie inwestorów zagranicznych na GPW. Spółka wejdzie do WIG20, FTSE, MSCI

Allegro.eu będzie mieć ok. 6,3% udziału w indeksie największych spółek WIG20 po debiucie na giełdzie. Spółka od razu wejdzie do też międzynarodowych indeksów, FTSE czy MSCI, co przyciągnie fundusze benchmarkowe i inwestorów zagranicznych. Będzie jedną z kilku najpopularniejszych spółek na warszawskim parkiecie – uważa Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ Piotr Żółkiewicz.

– Najbardziej płynnych, najmodniejszych wśród inwestorów zagranicznych. Tak jak CD Projekt do tej pory był taką perełką, która przyciągała zainteresowanie inwestorów zagranicznych, teraz będziemy mieli takie dwie. I to w dodatku w głównym indeksie WIG 20. Ja się cieszę, że ten indeks w końcu się unowocześni, i troszkę poprawi wizerunek polskiej giełdy – powiedział Żółkiewicz w rozmowie z ISBnews. TV.

Debiut Allegro […] jest wielkim krokiem […] dla polskiej giełdy, bo to będzie na start 6,3%, bądź trochę więcej, indeksu WIG20. To będzie prawie 4,5% indeksu WIG, więc zwiększą się obroty na polskiej giełdzie, przyciągniemy w ten sposób inwestorów zagranicznych. Allegro od razu wejdzie do też międzynarodowych indeksów, FTSE czy MSCI, co przyciągnie fundusze benchmarkowe i inwestorów zagranicznych” – powiedział Żółkiewicz w rozmowie z ISBnews.TV.

Zwrócił uwagę na to, że dla inwestorów indywidualnych stanowi zaledwie ok. 4% całej oferty, w związku z czym należy się spodziewać ogromnej nadsubskrypcji. Podkreślił też, że dawno nie było na polskiej giełdzie tak ciekawego debiutu, jak Allegro.

– Nareszcie wchodzi na parkiet spółka, która, po pierwsze jest asset light – nie jest kapitałochłonna. Po drugie, jest z branży nowych technologii, a przynajmniej nowoczesnego handlu. Po trzecie, wzrost przychodu bądź zysku o 20% rocznie, jeszcze przez dłuższy okres nie będzie zapewne dla Allegro niczym wyjątkowym – a był czymś wyjątkowym do tej pory na polskiej giełdzie” – podsumował.

Cena emisyjna akcji w pierwszej ofercie publicznej (IPO) Allegro.eu została ustalona na 43 zł za akcję. Wynikająca z ceny ofertowej kapitalizacja rynkowa spółki wyniesie 44 mld zł. Całkowita wartość oferty wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Przewidywany pierwszy dzień notowania i obrotu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie to 12 października 2020 r.

Allegro jest platformą handlową numer 1 w Polsce. Sprzedaż realizowana przez firmy za pośrednictwem platformy e-commerce typu marketplace Allegro.pl. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy osiągnęła wartość 28,4 mld zł (7,1 mld USD) w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Od października 2016 r. Allegro należy do funduszy Cinven, Permira i Mid Europa.

(ISBnews/ ISBnews.TV)

GPW potrzebuje spektakularnego debiutu giganta z branży e-commerce

Polecamy nasz kanał na SoundCloud