GPW potrzebuje spektakularnego debiutu giganta z branży e-commerce

Beneficjentem ostatnich tygodni na giełdach, także na warszawskim parkiecie, były spółki technologiczne. Zyski miała również branża e-commerce. Z doniesień medialnych wynika, że na wrzesień planowany jest debiut Allegro, który może przyciągnąć inwestorów zagranicznych na Giełdę Papierów Wartościowych. 

– Debiut naszego giganta e-commerce byłby impulsem dla polskiego parkietu. Byłby to największy debiut w historii GPW i jednocześnie przy aktualnej wycenie, Allegro stałoby się największą spółką na warszawskim parkiecie. Dodatkowo to mogłoby przyciągnąć kapitał zagraniczny, a ten dla warszawskiej giełdy jest kluczowy, bo generuje 60 proc. obrotów – mówi Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji CMC Markets (Polska) w rozmowie z ISBnews.TV.

Zwrócił uwagę, że takich aktywów poszukują także inwestory indywidualni. Do tej pory popularnością cieszył się rynek nieruchomości, który teraz jest już mocno przegrzany.

– W ostatnim czasie na warszawski parkiet napłynęło dużo kapitału od inwestorów detalicznych. Statystyki biur maklerskich nie pozostawiają złudzeń. Otwarto rekordową liczbę rachunków przez osoby, które wcześniej nie miały doświadczeń z giełdą. Dlatego także mniejsze spółki, na fali optymizmu i często niewiedzy inwestorów, mogą zyskać – podkreślił Maciej Leściorz.

Jego zdaniem także wzrosty na spółkach technologicznych np. CD Projekt były czymś w rodzaju mody, ale spółki technologiczne w dalszym ciągu mogą przynosić zyski.

Więcej informacji o nowych technologiach w serwisie ISBtech 

Pod koniec lipca agencja Reuters podała, że właściciel Allegro przygotowuje się do debiutu spółki tylko na warszawskim parkiecie we wrześniu br. Wcześniej informował o tym Bloomberg. Wycena spółki może wynieść ok. 10 mld euro. Oferta spółki ma osiągnąć 2-3 mld euro. Do debiutu na GPW po wakacjach szykują się także Canal+ i Emitel.

Polecamy: Wzrost wyceny spółek zachęca do debiutów na GPW

Polecamy nasz kanał na SoundCloud