Chrzan: polskie firmy farmaceutyczne potrzebują wsparcia

„Wsparcie polskiego przemysłu jest niezbędne. Wprowadzenie RTR (Refundacyjnego Trybu Rozwojowego – przyp. red.) to sprawa ważna nie tylko z punktu widzenia producentów leków, ale także – a może przede wszystkim – bezpieczeństwa kraju” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Tadeusz Chrzan, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej Polski.

„Bezpieczeństwo lekowe jest równie ważne, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne, jeśli nie ważniejsze. Epidemia COVID-19, a także obecna wojna na Ukrainie pokazała, że może być ono przedmiotem gry geopolitycznej. Na szczęście krajowi producenci leków poradzili sobie z tymi wyzwaniami i mimo przerwanych łańcuchów dostaw leków dla pacjentów nie zabrakło” – dodaje poseł Chrzan.

Jak podkreśla przemysł farmaceutyczny to najbardziej innowacyjna gałąź gospodarki, a wspieranie rozwoju innowacyjnej produkcji leży w interesie państwa.

„Dlatego spodziewam się, że w krótkim czasie do parlamentu trafi pakiet rozwiązań, który wsparcie dla krajowych firm przyniesie” – wyjaśnia.

Ministerstwo Rozwoju od lat prowadzi dialog z resortem zdrowia dotyczący wprowadzenia narzędzi zwiększających produkcję leków w Polsce. Na razie bez skutku.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud