Blocher, Budimex: ekspansja na rynku niemieckim i przejęcia w segmencie utylizacji odpadów w Polsce

Budimex SA oczekuje stabilizacji przychodów za 2021 rok. W bieżącym roku przychody będą wyższe niż w 2019 roku. Poprawi się również rentowność. Spółka chciałby rozwijać także projekty infrastrukturalne w Niemczech, nie wyklucza przejęć mniejszych podmiotów. Budimex SA rozwija segment utylizacji odpadów. W planach są przejęcia co najmniej jednej mniejszej firmy z branży w roku. Spółka podtrzymuje zainteresowana hydrotechniką, do energetyki ma ograniczone zaufanie – poinformował Dariusz Blocher, prezes Budimex SA w rozmowie z Katarzyną Walterską. 
  • Jestem optymistą. Jeżeli chodzi o ten rok – o bieżący rok – uważam, że nasze przychody będą większe, niż w roku poprzednim. Także rentowność powinna ulec poprawie. W przyszłym roku raczej stabilizacja na poziomie przychodów – mówi Dariusz Blocher w rozmowie z ISBnews.TV.
  • Poprawa wyników za 2020 rok wynika z dobrej rentowności segmentu developerskiego usług i rynku niemieckiego oraz poprawy rentowności części budowlanej na poziomie 3,5%, podczas gdy większość generalnych wykonawców pracuje na bardzo niskich marżach. Średnia rentowność całego rynku generalnych wykonawców to ok 1-2%.

  • Zgromadziliśmy ponad 2,1 mld zł gotówki na koniec III kwartału, co jest jednym z lepszych, naszych, historycznych osiągnięć. Fundamenty spółki są dobre.

  • Przestój roczny, czy 2-letni, w procesie ogłaszania nowych przetargów, spowoduje gigantyczne problemy w naszej branży. Takie doświadczenia mamy mniej więcej co 5 lat i nie wyciągaliśmy do tej pory z tego wniosków. Liczę na to, że tym razem chociaż trochę wniosków wyciągniemy. I zapewnimy ciągłość pracy na lata 2022-2023.

  • Najprawdopodobniej większa skala działalności w Niemczech oznaczałaby konieczność przejęcia lub współpracy z jakimś lokalnym partnerem. Na to potrzeba nam jeszcze trochę czasu. Dzisiaj trudno zdobywa się nowe projekty w tym obszarze, a jeszcze trudniej kupuje się firmy.

  • Krajem, któremu przygląda się Ferrovial jest Szwecja, zwłaszcza projekt kolei dużych prędkości między Sztokholmem i Goeteborgiem.

  • Ponad 50 podmiotów jest zainteresowanych nabyciem udziałów Budimex Nieruchomości. Z nowym inwestorem spółka mogłaby rozwijać się szybciej, wejść np. w wynajem instytucjonalny.

  • Priorytetem nr. 1, będzie znalezienie inwestora strategicznego dla Budimex Nieruchomości, w przedziale od 0 do 100% akcji. Jeżeli ten scenariusz nie uda się zrealizować, będziemy szukali innych opcji np. upublicznienia spółki na GPW w Warszawie, chociaż nie jest to obecnie najlepszy okres.

  • Budimex SA rozwija segment utylizacji odpadów. W planach są przejęcia co najmniej jednej mniejszej firmy z branży w roku. Spółka podtrzymuje zainteresowana hydrotechniką, do energetyki ma ograniczone zaufanie.

Cała rozmowa z Dariuszem Blocherem jest dostępna do pobrania i posłuchania w SoundCloud … polecamy