– Przemysł 4.0  w głównej mierze to koncept, który opiera się na wykorzystaniu nowych technologii zarządzania danymi i sztucznej inteligencji. Dla bankowości, która z istoty swojej operuje informacją, możliwości wykorzystania tych nowych technologii są oczywiście ogromne – uważa Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK.

Jego zdaniem sposób wykorzystywania tych nowych narzędzi będzie w bankowości bardzo powszechny.

– Pewnie będzie szybszy i powszechniejszy niż w innych gałęziach. Na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w bankowości kreuje się wiele mitów. Jednym z nich jest to, że sztuczna inteligencja pozwoli nam na obsługę klientów, bez wykorzystania ludzi. To błędne założenie – dodał.

– Postrzegamy bankowość jako usługę, czyli wspomaganie ludzi w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji życiowych. Jestem głęboko przekonany, że nie dojdziemy do takiej fazy dehumanizacji naszych relacji, aby w relacjach między podmiotem a klientem musiała nas zastępować sztuczna inteligencja w postaci „robota”. Technologia technologią,  ale podejmowanie ważnych decyzji życiowych wymaga kontaktu z innym człowiekiem – podkreślił.