Bartkiewicz, ING BSK: bankowość potrzebuje przewidywalnych regulacji

Największymi wyzwaniami dla banków na najbliższą przyszłość jest sprostanie wymogom nadmiernych obciążeń i regulacji, a także szukanie możliwości wzrostu rentowności oraz utrzymywania kapitałów, które pozwolą sprostać nadchodzącym regulacjom MREL, ocenili prezesi banków – uczestnicy Debaty Gigantów Bankowości Detalicznej w ramach Kongresu Bankowości Detalicznej. Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia.

Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego uważa, że wyzwaniem dla bankowości jest stworzenie organizacji, która jest mniej narażona na ryzyka regulacyjne.

Każdy bank, w tym również ING Bank Śląski, żyje w świecie w którym przewidywalność jest podstawą działalności. Musimy mniej więcej wiedzieć, w którą stronę idziemy. W przypadku regulacji, poziom przewidywalności jest nieduży a konsekwencje bardzo duże. Dlatego trzeba tak budować organizację, aby mogła szybko reagować na zmieniające się regulacje i równie szybko się do nich dostosować – ocenił Brunon Bartkiewicz w rozmowie z ISBnews.TV

Podkreślił, że banki z natury rzeczy są instytucjami regulowanymi i „to nas nie boli”, są natomiast takie przepisy, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić.

Problem pojawia się wtedy , gdy są dwie, trzy regulacje wzajemnie sprzeczne. Często są sytuacje, w których musimy pracować nad rozwiązaniem a nie do końca wiemy, czy regulacje są przez nas dobrze zinterpretowane i nie mamy możliwości uzyskania takiej interpretacji. W związku z tym funkcjonujemy w środowisku, w którym splot regulacji sprawia, że musimy znaleźć rozwiązanie a w efekcie mamy jeszcze większą nieprzewidywalność – dodał prezes Bartkiewicz.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

KONGRES BANKOWOŚCI DETALICZNEJ  to największe w Polsce cykliczne forum dyskusyjne przedstawicieli banków, regulatorów, doradców i ekspertów z zakresu bankowości detalicznej.  Od dziewięciu lat stanowi on kluczową platformę wymiany myśli i doświadczeń dla ponad 450 uczestników. Kongres skupia się na wyzwaniach sektora, identyfikuje problemy i proponuje rozwiązania stymulujące rozwój i zwiększające jego bezpieczeństwo. Jest on częścią Europejskiego Kongresu Finansowego, otwartej debaty o bezpieczeństwie finansowym i zrównoważonym rozwoju Europy i Polski.