Bank Pocztowy chce zwiększyć sprzedaż w sieci Poczty Polskiej

Poczta Polska

Bank Pocztowy analizuje obecnie wpływ orzeczenia TSUE dot. kredytów konsumenckich na sytuację banku i ocenia, że w ciągu kilku miesięcy cały sektor wypracuje z regulatorem i audytorami praktykę w tej kwestii. Celem banku jest dalsze zwiększanie sprzedaży produktów bankowych w sieci Poczty Polskiej. 

Liczymy w tej chwili całościowy wpływ [orzeczenia TSUE] na sytuację banku. Oczywiście nie jestem tutaj w stanie za wcześnie podać konkretnych cyfr. Myślę, że sporo zależy od tego, w jaki sposób regulator do tego podejdzie. Myślę, że wszystkie banki czekają chociażby na dyskusje związane z audytorami jak do tego podejść w kontekście bilansu, czy wyniku za 2019 rok – mówi Robert Kuraszkiewicz, prezes Banku Pocztowego w rozmowie z ISBnews.TV.

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Prezes zapowiedział dalsze rozszerzanie współpracy z Pocztą Polską. Wskazał również, że docelowo Bank Pocztowy chce realizować jak największą sprzedaż w placówkach pocztowych.

W kilku tegorocznych miesiącach mieliśmy rekordową sprzedaż przez sieć Poczty Polskiej, co dla nas jest kluczowe i bardzo ważne. Wspieramy procesy rozszerzania palety usług świadczonych przez Pocztę Polską, a z drugiej strony bierzemy udział w digitalizacji procesów. Wiemy też, że w perspektywie lat kilku przesyłki, w daleko idącym stopniu, będą w formie cyfrowej również dochodziły do klientów. Coraz więcej klientów to, co dzisiaj dostaje tradycyjnie, będzie dostawało bądź będzie mogło dostawać w postaci cyfrowej. My w tym procesie bierzemy udział po to, żeby świadczyć lepsze usługi cyfrowe. I to jest też proces, na którym się w tej chwili koncentrujemy – powiedział Kuraszkiewicz.