Adam Czerniak, Polityka Insight: Regulacja czynszów w Polsce byłaby przydatna

– Z raportu przygotowanego przez Politykę Insight dla PFR Nieruchomości o minionej dekadzie na polskim rynku najmu wynika, że najemcy to zróżnicowana grupa. Są najemcy okazjonalni, czyli młodzi studenci, ale równie liczną grupą są najemcy z dziećmi, rodziny lub osoby wychowujące je samotnie, a także osoby w sile wieku – powiedział Adam Czerniak, główny ekonomista, dyrektor ds. badań w Polityce Insight, w rozmowie z ISBnews.TV. 

Polski rynek najmu w ostatnich latach przeszedł duże perturbacje związane z pandemią i zapaścią na rynku, a także z wybuchem wojny w Ukrainie, kiedy napłynęło do Polski wielu imigrantów, powodując tym wzrost popytu. Jego zdaniem sytuacja na rynku wraca do normy.

– Regulacji czynszów w Polsce w zasadzie nie istnieje, a byłaby przydatna. Dobrym punktem wyjścia jest stworzenie wskaźników poziomu średniego czynszu w danej lokalizacji, dzięki temu będzie można ograniczyć tempo wzrostu czy poziomów czynszów w przyszłości – wyjaśnił.

Jego zdaniem pomysł tanich mieszkań na wynajem idący ze strony samorządów będzie może zakończyć się sukcesem, natomiast z doświadczeń krajów Europy Zachodniej, wynika, że takie programy są bardzo pracochłonne i czasochłonne.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud