Tauron planuje akwizycje w energetyce wiatrowej oraz aktualizację strategii

Tauron Polska Energia może zrealizować akwizycję w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie w tym roku. Spółka chce jeszcze w tym roku opublikować aktualizację strategii, która pozwoli „pogłębić” realizowany przez spółkę Zielony Zwrot – poinformował ISBnews.TV wiceprezes Jerzy Topolski.

– Być może jeszcze w tym roku jakaś akwizycja w wietrze nam się sfinalizuje, która poprawi nam miks i (pomoże zrealizować) ten cel, który sobie postawiliśmy w ramach Zielonego Zwrotu – powiedział Topolski w rozmowie z Kamilą Wajszczuk.  Wcześniej wskazał, że grupa może dodać w tym roku „kilkadziesiąt megawatów” w energetyce wiatrowej.

Podkreślił, że tzw. ustawa odległościowa 10h ograniczyła możliwości rozwoju w energetyce wiatrowej na lądzie. – Wierzymy, że zmiana ustawy, która widać nastąpi – zmiana tego wymogu na 2h – powinna stworzyć większą konkurencję. I powinno się pojawić więcej terenów do wykorzystania pod wiatr. I tutaj też upatrujemy wtedy szansę już na własny development, żeby wykorzystać tę sytuację – dodał.

Aktualizacja strategii 

Tauron Polska Energia chce jeszcze w tym roku opublikować aktualizację strategii, która pozwoli „pogłębić” realizowany przez spółkę Zielony Zwrot. – Chcemy ten Zielony Zwrot faktycznie realizować i kontynuować, a nawet może go jeszcze pogłębiać” – powiedział Topolski w rozmowie z ISBnews.TV.

W 2018 roku, jeszcze przed ogłoszeniem aktualizacji strategii Zielonego Zwrotu, grupa miała ok. 500 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, podczas gdy celem w strategii jest dodatkowe 900 MW w wietrze i dodatkowe 300 MW w fotowoltaice do 2030 r. Do końca tego roku spółka może osiągnąć ok. 28-30% realizacji tego celu.

– Naszym ambitnym planem jest, bo przymierzamy się do kolejnej aktualizacji strategii, by zwiększyć ilość mocy zainstalowanej w fotowoltaice do roku 2030 nie do 500 MW, tylko do ok. 1 000 MW. Gdybyśmy faktycznie osiągnęli w wietrze te 900 MW, i ok. 1 000 MW w fotowoltaice, to w naszym miksie energetycznym na koniec 2030 roku ten udział powinien wynosić ok. 64 do 66% Zielonej energii – wskazał wiceprezes.

– Bardzo chcielibyśmy do końca roku aktualizację zrobić. Oczywiście, zaopiniować ją przez organy korporacyjne i na koniec roku opublikować doprecyzowanie pewnych kierunków, pewnych zmian, które chcemy jeszcze wprowadzić w tym Zielonym zwrocie Taurona – dodał.

Grupa zakłada zwiększenie poziomu pozyskiwania terenów pod fotowoltaikę oraz wykorzystywanie własnych terenów w tym celu, jak to się dzieje w dawnej elektrowni Jaworzno I. W energetyce wiatrowej możliwe są akwizycje.

– Inny kierunek, którego ja jestem dużym zwolennikiem, to jest wejście w wodór i prowadzenie inwestycji już nie na skalę tylko badawczą, tylko już na małą komercyjną, dla przetestowania możliwości bycia producentem wodoru w połączeniu z wytwarzaniem metanu – sztucznego metanu, czyli syngazu. Polegałoby to na tym, że w ramach wybudowanych elektrolizerów, też na terenie danej elektrowni, elektrolizery byłyby zasilane energią Zieloną, m.in. z tej farmy fotowoltaicznej w Jaworznie i z bloku biomasowego, czyli zasilanie energią Zieloną. A do tego byśmy, z elektrowni węglowej, nawet z tego nowego bloku 910 MW docelowo, wychwytywali CO2 tak, aby w połączeniu z wodorem drugim produktem był syngas – powiedział także Topolski.

Tauron bierze także pod uwagę inwestycje w energetykę wiatrową na morzu i prowadzi działania, aby też w tym projekcie uczestniczyć. – Nasze aspiracje to między 1 000 a 2 000 MW mocy. Gdybyśmy docelowo mieli je w offshore, to bylibyśmy zadowoleni – dodał wiceprezes. Grupa inwestuje także w rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej. Wymusza to w szczególności rozwój generacji rozproszonej, generacji prosumenckiej, klastrów, spółdzielni.

Kamila Wajszczuk (ISBnews/ ISBnews.TV), foto wideo Borys Skrzyński

Wywiad z Jerzym Topolskim jest dostępny także na naszym kanale na SoundCloud.