Pytlarczyk, Bank Pekao SA: zmieniamy strategię, na celowniku młodzi klienci

W najbliższych latach w sektorze bankowym będzie trwała bitwa o młodego klienta. Dlatego w nowej strategii Banku Pekao SA na lata 2021-2023  zakładamy systematyczny wzrost naszej pozycji wśród młodych klientów, odmłodzenie bazy klientowskiej. To będzie decydowało o tym, gdzie bank będzie nie w 2024 roku, ale w 2030 roku – mówi Ernest Pytlarczyk, dyrektor Centrum Analiz i Transformacji Cyfrowej Banku Pekao SA w rozmowie z ISBnews.TV.

– Przede wszystkim będziemy nadal bankiem uniwersalnym i bankiem pierwszego wyboru. (…)  Nasza strategia jest strategią wzrostową. Tym się różnimy od innych banków szczególnie w Europie Zachodniej. To nie jest restrukturyzacja tylko inteligentny wzrost – stwierdził Pytlarczyk.

W jakich segmentach bank chce rosnąć najszybciej?

– Będziemy rośli w segmentach o najwyższej dochodowości. Nazywamy to inteligentnym wzrostem. Te segmenty, to: pożyczki gotówkowe, kredyt hipoteczny. Chcemy zaproponować całkowicie nowy proces kredytu hipotecznego. Poza tym będziemy ścigali się z rynkiem w sektorze mikrofirm oraz e-commerce. I wreszcie – tu stoczy się decydująca bitwa o przyszłości całej bankowości w Polsce – czyli młodzi klienci, to będzie decydowało o tym, gdzie bank będzie nie w 2024 roku, ale w 2030 roku – powiedział Pytlarczyk.

– Celujemy w ROE na poziomie 10%. Wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie 42%. Chcemy mieć 3,2 mln aktywnych klientów z bankowością mobilną. A wskaźnik digitalizacji ma wynieść 100%. Chodzi o to, żeby każdą rzecz można było załatwić on-line – dodał.

Zwrócił uwagę, jak bardzo w czasie pandemii zmienił się sposób komunikowania klientów z bankami. „Mamy starszych klientów, którzy poprzez te okoliczności niejako zostali zmuszeni do kontaktu zdalnego – podwiedział

Co będzie głównym katalizatorem rentowności banku?

– Przede wszystkim oczekujemy, że nastąpi odbudowa po-pandemiczna. Dlatego strategia dostosowana jest do tego nadchodzącego czasu. Nasza polityka kredytowa będzie odpowiedzialna. W przeszłości, stosowaliśmy taki termin „konserwatywna. Ale on oznaczałby zamknięcie drzwi przed całymi grupami klientów. Teraz analizujemy sektorowo i w zależności od rozwoju sytuacji dopasowujemy produkty. Chcemy być w grupie 3 banków z najniższymi kosztami ryzyka w polskim sektorze bankowym – dodał.

W strategii Banku Pekao SA zaplanowany jest wzrostu udziału w obrotach na krajowym rynku kapitałowym do 8% z obecnych 3%. – To nie będzie nic innego, jak konsekwencja skoku technologicznego w naszej części maklerskiej. Chcemy, żeby pełna oferta maklerska była dostępna w Peo Pay dla klientów indywidualnych. To oznacza również systematyczne promowanie inwestycji wśród naszych klientów. I konsekwencją tego podejścia, konsekwencją digitalizacji będzie wprowadzenie pełnej oferty do aplikacji mobilnej. I to przełoży się na wzrost obrotów, które będą przechodziły przez nasze biuro maklerskie – podsumował.

Cała rozmowa z Ernestem Pytlarczykiem jest dostępna w serwisie SoudCloud. Polecamy nasze podcasty.