Od ponad roku zmiany mówimy, że zmiany w Ordynacji podatkowej będą ewolucją a nie rewolucją, dlatego że nie będzie zwiększonej ochrony podatników w nowych przepisach. Mamy uporządkowanie przepisów, zebranie doświadczeń z ostatnich 20 lat. To jest oczywiście potrzebne, ale nie ma silnych instrumentów chroniących podatnika wobec administracji – mówi ISBnews.TV prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Poza tym konieczne są zmiany funkcjonowania urzędników. Co z tego, że urzędnik może zawrzeć umowę podatkową z podatnikiem skoro boi się to zrobić, żeby nie było zarzutów, że w jakim sensie ustąpił. Trzeba zmienić mentalność i wprowadzić instrumenty ochronne dla urzędnika, żeby się po prostu nie bał – mówił prof. Mariański.
W samej Ordynacji podatkowej nie można wprowadzić zapisów chroniących urzędnika – dodał Adam Mariański.
Podkreślił, że prace nad Ordynacją podatkową trwają tak długo ponieważ są kolejne poprawki na niekorzyść podatników. Ostatnia dotyczy wydłużenia przedawnienia.
– Na przykład jeśli Skarb Państwa pozwie podatnika z powodu sprzedaży majątku osobom najbliższym celem uniknięcia zapłaty podatku, to na ten czas przedawnienia ulega zawieszeniu. W nowej Ordynacji podatkowej przedawnienie ulega wydłużeniu z 5 do 11 lat – wyjaśnił.
Jego zdaniem restrykcyjne prawo powoduje, że notariusz musieliby odmówić przeprowadzenia połowy czynności notarialnych.
– Każde przekształcenie spółki może być traktowane jako schemat podatkowy.  Na przykład osoba w banku musi zapytać czy założenie rachunku bankowego nie jest elementem schematu podatkowego i jeśli nie dostanie odpowiedzi wstrzymać założenie rachunku i zgłosić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jeśli tego nie zrobi to kara wynosi do 21 mln 600 tys zł – wyjaśnił Adam Mariański.