Fundusz Trójmorza, którego inicjatorem był Bank Gospodarstwa Krajowego, rozpoczął działalność i ma około 500 mln euro na inwestycje – mówi ISBnews.TV Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

– Największych inwestycji potrzebujemy w obszarze transportu, energii i cyfryzacji. Rozpoczynamy poszukiwanie inwestorów prywatnych, którzy będą zainteresowani włożeniem pieniędzy do tego funduszu, zwłaszcza, że wstępne rozmowy już się odbyły. Jesteśmy po wstępnych rozmowach np. z funduszami emerytalnymi, które szukają długoterminowych inwestycji z Australii, Korei Południowej, Japonii, Kanadzie i Norwegii – dodała.

– Będziemy szukać różnych możliwości, żeby pula pieniędzy na tak ważne inwestycje infrastrukturalne była coraz większa – podkreśliła prezes BGK.

 

 

Foto/wideo: Borys Skrzyński 

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Lublanie, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i prezes EximBanku z Rumunii oficjalnie ogłosili założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (Three Seas Initiative Investment Fund). Fundusz skoncentruje się na projektach tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza.

29 maja Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i rumuński EximBank podpisali w Luksemburgu akt założycielski funduszu. Fundusz będzie działał na podstawie prawa Luksemburga na zasadach komercyjnych i rynkowych.