Marek Meissner, ISBiznes.pl: O bezpiecznym lataniu

– Mogłoby się wydawać, że w tym roku mamy niezwykłe problemy w liniach lotniczych. Jednak z danych zebranych przez niemiecką firmę consultingową zajmującą się monitorowaniem bezpieczeństwa lotniczego wynika, że w 2023 roku na całym świecie na pokładach samolotów pasażerskich zginęły 124 osoby. Stanowi to najmniejszą liczbę od 2017 r. – mówi Marek Meissner, dziennikarz ISBiznes.pl, w cotygodniowym komentarzu dla ISBnews.TV.

Według niego, w przypadku strat w maszynach pasażerskich, czyli awariach i incydentach, po których samoloty zostały uszkodzone i są nie do naprawienia, wyniosły 45 maszyn, co oznacza poprawę o 12% w porównaniu z 2022 r. Pojawiła się także bardzo ciekawa i dobra informacja dla Polaków – Polskie Linie Lotnicze LOT zajęły trzecie miejsce jako najlepsze linie lotnicze na świecie w rankingu AirHelp Score 2023 r.

– W Rosji natomiast, według danych liczba incydentów związanym z bezpieczeństwem lotniczym wzrosła dwukrotnie, do 81 w 2020 r. w porównaniu z 2022. – dodaje.

Rosyjska flota samolotów pasażerskich była bardzo nowoczesna do momentu inwazji na Ukrainę. Sankcje, które zostały potem nałożone, utrudniły rosyjskim liniom lotniczym zakup części potrzebnych do konserwacji samolotów.

Po więcej o liniach lotniczych zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

[