Kościński: nie ma recesji, jest wojna psychologiczna?

Na temat wzrostu cen po wprowadzeniu podatku od sprzedażny detalicznej, planów powrotu do elastycznej linii kredytowej MFW, finansowaniu wydatków budżetowych w 2021 roku – mówił Tadeusz Kościńskim, minister finansów w rozmowie z Katarzyną Walterską

Rozmowa odbyła się podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (2-4 września br.). Agencja ISBnews jest patronem medialnym wydarzenia. 

– Najważniejszym wyzwaniem jest żeby obywatele zrozumieli, że recesja jest w ich rękach. Nie jesteśmy po wojnie i nie musimy odbudowywać infrastruktury. To jest wojna psychologiczna. Myślimy, że jest źle, więc nie chodzimy do restauracji. Jeśli uwierzymy, że będzie dobrze to będziemy wydawać pieniądze i nie będzie recesji – powiedział Kościński.

– Polski rynek jest bardzo konkurencyjny, co powinno zapobiec przerzucaniu kosztów planowanego podatku od sprzedaży detalicznej na konsumentów – ocenił w rozmowie z ISBnews.TV minister Kościński.

– Idea jest taka, żeby większe sklepy, które więcej korzystają z infrastruktury w Polsce, więcej za to zapłaciły. Jeśli te sklepy będą przerzucać koszty na swoich konsumentów, to wtedy mniejsze sklepy wygrają. Mam nadzieję, że ten rynek, który jest bardzo konkurencyjny, nie pozwoli na to – powiedział Kościński.

– Małe sklepy w tym momencie będą miały względną korzyść. Jeśli małe sklepy podniosą swoje ceny, to w tym momencie stracą możliwość konkurencyjności i na tym źle wyjdą, więc wierzę w siłę rynku – podkreślił minister.

Przyjęty w końcu sierpnia przez rząd projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej przewiduje na 2021 rok m.in. 1,5 mld zł dochodów podatku od sprzedaży detalicznej.

Według wcześniejszych zapowiedzi, podatek od sprzedaży detalicznej będą płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł. Sprzedaż przez internet nie będzie opodatkowana. Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8% od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie oraz 1,4% od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

Finanse publiczne są zdrowe? 

Rezerwa płynnych środków na rachunkach budżetowych wyniosła ponad 125 mld zł na koniec sierpnia, poinformował ISBnews.TV minister finansów Tadeusz Kościński.

– Finanse publiczne są bardzo zdrowe, płynne. Na koniec sierpnia – a więc kilka dni temu – mieliśmy ponad 125 mld zł na rachunkach budżetowych. Widać też, że gospodarka zaczyna powoli wracać na swoje tory i dochody podatkowe już spokojnie rosną – powiedział Kościński. Na początku sierpnia wiceminister finansów Piotr Nowak informował, że rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 125 mld zł na koniec lipca. Miesiąc wcześniej wysokość rezerwy wynosiła ok. 107 mld zł.

Rozmowa odbyła się podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (2-4 września 2020 r). Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Cały wywiad do posłuchania w serwisie SoundCloud