Kiedy powinna zostać zmieniona ustawa refundacyjna?

Zmiana ustawy refundacyjnej będzie miała sens tylko wtedy, gdy uda się wdrożyć rzeczywiste rozwiązania dotyczące refundacyjnego trybu rozwojowego (RTR). Tym bardziej, że politycy w kampanii wyborczej, i to ze wszystkich ugrupowań, zgodnie mówili o tym, że jest potrzebne wsparcie krajowego przemysłu farmaceutycznego – podkreśla w rozmowie z ISBzdrowie Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

Foto/wideo: Borys Skrzyński

Na pewno potrzebne są także rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pacjenta, takie jak okienko cenowe. Czy rozwiązania zwiększające dostęp do leków, szczególnie tych biologicznych. Czas jest odpowiedni, bo mamy właśnie klif patentowy w tych lekach i na rynku pojawia się cała gama leków biorównoważnych, które znacząco obniżają koszty terapii. Dziś niestety mamy do czynienia z sytuacją, że mimo iż ceny spadają o ponad połowę to nie korzystają z tego pacjenci – wyjaśnia Kopeć.

Dlatego warto by rozważyć stworzenie mechanizmu szybszego ‚przechodzenia’ leków z rygorystycznych programów lekowych do katalogu chemioterapii lub wręcz apteki.

Polecamy więcej informacji w serwisie ISBzdrowie