Elektomobilność to główny nurt inwestycyjny w Lublinie

Zamek w Lublinie foto:pixabay

Na program zrównoważonego transportu zbiorowego przeznaczyliśmy około 1 mld zł. To jest nie tylko wymiana taboru, czyli nowe trolejbusy i autobusy elektryczne, ale również modernizacja trakcji, zajezdni oraz budowa ładowarek dla autobusów – mówił ISBnews.TV Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin podczas Kongresu Nowej Mobilności.

Podczas Kongresu włodarze ponad 30 polskich miast, w tym Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Lublina, podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności.

Polecamy: Kongres Nowej Mobilności 2019: minimum debat – maksimum dyskusji

Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym.

– Podpisana deklaracja jest dla nas ważna ponieważ nawiązuje do programu rządowego. Poza tym chodzi o wymianę doświadczeń i przenoszenie dobrych praktyk z innych miast – mówi Krzysztof Żuk.

Wideo: Borys Skrzyński

Foto: pixabay