Dubno: Krajowi Producenci Leków liczą na preferencje w w systemie refundacyjnym

Na RTR (Refundacyjny Tryb Rozwojowy – przyp. red.) czekamy od 2016 roku. Po spotkaniu przedsiębiorców z premierem Morawieckim (odbyło się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – przyp. red.) wiemy, że prace nad tym rozwiązaniem są już na ostatniej prostej. Czekamy więc cierpliwie na szczegóły – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews.TV Katarzyna Dubno, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia, Adamed Pharma.

Jak przypomina Krajowi Producenci Leków przygotowali także własne rozwiązanie – tzw. RTR plus, które zakłada, że te podmioty, które posiadają fabryki leków w Polsce będą mogły liczyć na preferencje w systemie refundacyjnym, m.in. ustalenie maksymalnej ceny leków czy też zwolnienia z pay back’u itp.

Polecamy więcej informacji dotyczących ochrony zdrowia w serwisie ISBzdrowie. 

– Nadal nie wiemy jakie rozwiązania zostaną zawarte w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (chociaż jest ona gotowa od paru miesięcy to nadal projekt nie ujrzał światła dziennego – przyp. red.). Czekamy na nie z niecierpliwością – dodaje Dubno.

– Epidemia COVID-19 pokazała, że te firmy które mają u nas produkcję traktują Polskę jak rynek priorytetowy. To ważny sygnał, także dla polityków – podkreśla Dubno. – „Obecnie działamy w warunkach nadzwyczajnych i wsparcie naszej działalności było by cenne”.

Jak dodaje Krajowi Producenci Leków zgłaszali także uwagi do ustawy o Funduszu Medycznym. „Znalazły się w niej zapisy, które zmieniają ustawę refundacyjną. Nie ma zgody na taki tryb procedowania. Dlatego liczymy na otwarty dialog w sprawie wspomnianej już dużej nowelizacji” – podsumowuje wiceprezes PZPPF.

Rozmowa odbyła się podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (2-4 września 2020 r). Agencja ISBnews była patronem medialnym wydarzenia.

Polecamy nasz kanał na SoundCloud